Uyku Sorunu Yaşayan Bebekler İçin Çözüm Önerileri

Uyku Sorunu Yaşayan Bebekler İçin Çözüm Önerileri

Uyku bebek gelişimi ve sağlığı için en önemli faktörlerden biridir. Bebeğinizin kaliteli ve sağlıklı uyuması gelişiminin vazgeçilmez bir parçasıdır. Peki bebeğiniz uyku sorunu yaşıyorsa ne yapmanız gerekir? Uyku sorunu yaşayan bebekler için ailelere ipuçları..

* Bebeğin kendi başına uykuya dalmayı öğrenmesi sağlanabilir. Bu durumda, bebeğin ağlamasına kayıtsız kalınabilirse, bebek her ağladığında odasına gidip teskin edilmez.

* Bebeğin odasına sürekli girmek yerine aralıklı olarak ve kısa süreli girilip teskin edildikten sonra çıkılabilir.

* Mücadele etmeyip bebeğin anne ve babası ile birlikte uyumasına izin verilebilir.

Bebeğin yapısı ve koşulları göz önüne alındığında her üç önerinin de çözüm olabileceğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erhan Ateş, şöyle devam ediyor: “Geceleri kendi odasında tek başına uyumak istemeyen ve anneye bağımlı bir tutum sergileyen bebeklerde en sık önerilen yöntem “aralıklı teskin etme”dir. Bu yöntem, hem ebeveyn hem de bebek için daha az zorlayıcı olur. Bu yöntemde ebeveynin geceleri sık uyanan bebeğin odasına bebeğin ağlamaya başlamasından bir süre sonra gitmesi öğütlenir. İlk gün bebeğin ağlamaya başlamasından 2 dakika sonra, 2. gün 5 dakika sonra, 3. gün 10 dakika sonra gitmek gibi. Bir süre sonra bebek ağlar ağlamaz kucağa alınmadığını, ne yaparsa yapsın kucağa alma talebinin karşılanmadığını algılayacaktır.”

Karoglan Hocadan Pratik Tarif
Bebeginizin kulak memesini hafif acitmadan ovalayin, ve kulaklarina 7 uyuyanlarin ismini fisildayin, sonra yasin suresinin 9.ayetini okuyun
ve Dua ediniz:

وَجَعَلْنَا مِن بَيْنِ أَيْدِيهِمْ سَدًّا وَمِنْ خَلْفِهِمْ سَدًّا فَأَغْشَيْنَاهُمْ فَهُمْ لاَ يُبْصِرُونَ
(Yemliha,Mekselina,Mislina,Mernuş,Debernuş,Şazenuş,Kefeştatayuş,Kıtmir) 3 veya dah fazla okuyun

(Ve cealnâ min beyni eydîhim sedden ve min halfihim sedden fe agşeynâhum fe hum lâ yubsırûn.) 1 ile 3 defa okuyun
sonrada
“Ben gelip kaldırasıya kadar, Allah hakkı için, Muhammed hakkı için, yedi uyuyanlar hakkı için, ve yasin suresi hakkı için, uyu şimdi bebem ” deyiniz.Kaynak:
www. bebeksayfasi. com
Karoglan hoca
www. efsane1turk. netEtiketler :
Uyku Sorunu, Yaşayan, Bebekler İçin, Çözüm Önerileri, Çocuklarin,sağlıklı uyuması,için,ne yapmanız gerekir?,bebeğin ağlamasına , bebeğimi nasıl uyutabilirim,

Author: Raşit Tunca