Detox nedir? Detox Hakkında Bilgi

Detox nedir? Detox Hakkında Bilgi

Vücudumuzda bir süreç boyunca birikmiş olan zararlı maddelerin ve bileşenlerin, vücuttan sağlıklı bir şekilde atılması işlemine detoks adı verilmektedir. Dünya genelinde vücut sağlığına önem veren milyonlarca insanın özellikle yılın belli zamanlarında kendilerine detoks uyguladıkları bilinmektedir.

Metabolizma sağlığı ve organizma sağlığı için spor yapmanın da sağlıklı beslenmenin de önemi neyse düzenli aralıklarla detoks uygulaması yapmanın da aynı şekilde hayatımızda önemli bir yeri bulunmaktadır. Düzenli bir şekilde detox uygulandığında hem vücuttan zararlı yapıtaşları atılabilmekte, hem sağlıklı bir şekilde kilo kaybedilmesine zemin oluşturulmakta hem de metabolizma sıfırlanarak daha temiz ve hızlı işlem yapması sağlanabilmektedir.

Bahsedilen bu detox işleminin yapılması için bazı yiyecekler ve bazı yaşam standartları kişinin hayatından çıkartılması gerekilse de, en basit ve en kolay şekilde bahsedilen yararlardan faydalanmanın yolu detox çayı
Doktorların önerileriyle birlikte sağlıklı bir biçimde sürdürülen detox süreci, detoks çayı tarifi öğrenilerek hazırlanan çayla hem vücut yenilenmesinin hem de kilo veriminin gerçekleştirilmesiyle daha memnun edici bir süreç şeklinde gelişmektedir.

Detox çayı kullananların ortak görüşü neticesinde, hem sağlıklı bir içecek olarak tüketilebilen bu çayların hem de kilo verme sürecinde ciddi yarar sağladıkları dile getirilmektedir. Detoks çayının zayıflama konusunda bu kadar dikkat çektiğini fark eden ünlü isimler de, alternatif tıp adına detoks çayı hakkında Ender Saraç gibi isimlerin hazırladığı tariflere yeni tarifler eklemişlerdir.

Detox yapmanın yararları

Vücuttaki baz ve asit dengelerinin korunmasını sağlar.
Vücutta bulunan sıvıların asidik içeriğe dönüşüp zarar verici noktalara gelmesini engeller.
Yaşlanma sürecini yavaşlatır.
Daha sağlıklı bir beslenme süreci geçirmemize ve daha sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmamıza yardımcı olur.

Detox çayı nedir?

İçerik olarak vücuttan zararlı maddelerin ve birikmiş zararlı tortuların atımına yardımcı olacak bir kaç doğal bitki türünün birleştirilmesiyle hazırlanan çaya detox çayı adı verilmektedir. Detox çayı Lipton gibi markaların ürettiği paketlerde marketlerde bulunabildiği gibi, kişi kendisi kendi elleriyle hazırlamak isterse diye aktarlardan alınabilecek doğal bitkilerle de oluşturulabilmektedir.

Detox çayı nasıl hazırlanır?

Detox çayını doğal olarak hazırlamak isteyen bireyler; aktarlardan mutlaka meyan kökü bitkisi, dul avrat otu bitkisi, nane yaprağı, ısırgan otu bitkisi, limon otu bitkisi, sultan otu bitkisi ve aynısefa çiçeği almalıdır. Bu saydığımız bitkiler çaydanlıkta bir süre kaynatıldıktan sonra demlenmeye bırakılarak hazır hale getirilebilir.

Detox çayının faydaları nelerdir?

Çayın içerisinde bulunan meyan kökü bitkisi ciğerlerin sağlığını korumasına ve temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Isırgan otunun içeriğinde bol miktarda bulunan demir minerali, vücudumuzdaki kanın temizlenmesine etki etmektedir. Aynı etkiye karışımda bulunan dul avrat otu da sahiptir.

Nane yaprağı hem mideye hem de sinir sistemine faydalı bir öğedir. Bir yandan sinir sistemimizi rahatlatıp bizi gevşetirken bir yandan da midedeki sindirimi kolaylaştırmaktadır. Bahsedilen midedeki sindirime yardımcı olmak görevini karışımdaki sultan otu da üstlenmektedir.

Limon otu vücuda alındığında hem böbrekleri hem de pankreası zararlı atıklardan temizleyebilme özelliğine sahiptir.

Aynısefa çiçeği ise içeriğinde bulunan flavonoidlerin etkisiyle vücutta oluşabilecek iltihaplanmaların ve enfeksiyonların önüne geçebilmektedir.
Not:Bir uzmana danışmadan uygulamayınız.Sadece bilgi amaçlıdır…

————–

Detoks Nedir? Faydaları Nelerdir?

Detoks; yediğimiz besinlerden ya da aldığımız nefesle birlikte gelen zararlı atıkların dışarı atılmasıdır. Vücudumuzdaki toksinlerden arındırma da denilebilmektedir. Hastalık oluşturacak ve organlarımızı olumsuz etkileyecek zararlı atıklardan kurtulmamızı sağlayan bu yöntem, aynı zamanda vücudun dinlenmesini ve sağlığa kavuşmasını da sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini temizleyen ve daha güçlü bir bünyeye sahip olmamızı sağlayan detoks, besinlerde de bulunmaktadır. Aynı zamanda belirli teknikler ile de detoksun olumlu etkisinden yararlanılmaktadır.

Detoxikation kavramının kısaltması olan yöntem, Latince kökenlidir. Asıl manası, zehir atımı’dır. Fakat bu kavram günümüzde kısaltılmış bir şekilde kullanılmaktadır. Eski çağlardan beri uygulanan bu yöntem, en doğal tedavi yöntemi olarak da tarihte ve günümüzde yer almıştır. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal arınmayı sağlayan bu metot, kişinin ömrünü uzatmakta ve yaşlılık belirtilerini geciktirmektedir.

Metobilazmayı yavaşlatan ve deforme eden zararlı atıklar, fizyolojik dengenin bozulmasını sağlar. Buda beraberinde birçok hastalık ve sorun oluşturur. Solunum yolu ya da besinler aracılığı ile alının toksinler, yaşlanmayı hızlandırır ve cilt sorunlarına zemin oluşturur. Kişi sürekli halsiz olur ve solunum yolu ile oluşan hastalıklara daha çabuk etkilenir. Sağlıklı beslenmeyen kişilerin mutlaka detoksa ihtiyacı vardır. Zararlı atıklar, ağrılara, yorgunluğa, asabiyete, baş ağrısına, net görmeme sorununa, kabızlığa, boyun tutulmaları, gribal enfeksiyonu sık sık yaşamaya, uykusuzluğa, göğüs ağrıları ve hırıltısına, öksürük, deri döküntüsü, ağız kokusu, bağışıklık sisteminin zayıflaması, baş dönmesi, hazımsızlık, bağırsaklarda problem, bulantı, kusma ve bayılma gibi birçok soruna davetiye çıkarmaktadır. Kişi, bu tür reaksiyonları sıklıkla yaşıyor ise mutlaka detoks yöntemini uygulamalıdır. Bu gibi durumlarda vücudun temizlenmeye ve zararlı atıklardan arınmaya ihtiyacı vardır.

Detoks yönteminin yapılma aşamaları vardır. Bu yöntemin çeşitleri vardır ve süre ise bu çeşitlere göre değişiklik göstermektedir. Total oruç, haftanın bir günü katı bir şey yememe, tek yönlü beslenme, bazik beslenme gibi türlere ayrılmaktadır. Total oruç türünde kişi, en az 5 en fazla 21 gün oruç tutarak zararlı etkenlerden arınabilir. Yılda bir ya da iki kez bu çeşidin uygulanması gerekmektedir. Tek yönlü beslenme çeşidinde ise, sizin belirleyeceğiniz haftanın bir gününde, sadece çiğ besin ya da meyve tüketilir. Haftanın bir gününde katı bir şey yememe türü, süresiz olarak uygulanarak, toksinlerden temizlenebilirsiniz. Ve son olarak bazik beslenme çeşidinde, en az 7 gün en fazla 21 gün uygulanmaktadır. Yılda birkaç defa uygulanabilmektedir. Ve bu yöntemleri uygularken asitli besinlerden uzak durmak gereklidir. Egzersiz yapmak ise faydalı olacaktır.

Detoks yönteminin bazı kuralları vardır. Bu kurallar içerisinde en önemlisi solunan hava mutlaka temiz olmalıdır. Kanda oksijen miktarının düşük olması, detoks uygulamasına engel olabilir. Yenilenler organik olmalıdır ve toksin içermemelidir. Aşırı zayıflar, 16 yaşından küçükler, hamile ve emzirme döneminde olan bayanlar, ilaç tedavisi olanlar, ileri yaşlarda olanlar, akut tedavi görenler, psikolojik sorunları olanlar, ağır işlerde çalışanlar, ameliyatlılar, ciddi rahatsızlığı olanlar, Hipertiroid den dolayı tedavi görenler, kemik hastaları detoks uygulamasından zarar görecek kişiler arasında yer almaktadır. Yani bu kişilerin, bu yöntemi kullanmaları sakıncalıdır.

Author: Raşit Tunca