Musevi Takvimi – Yahudilerde Bayram ve Kutlama Günleri

Musevi Takvimi – Yahudi Bayram Günleri

Yahudi kutlamalar ve bayramlar 2019: Esther-Lent, Purim ve Passover için şu anki tarihler ne zaman?

Yahudilik, dünya çapında iş gören Hanuka veya Fısıh gibi bayram ve bayramlarla doludur. Her yıl aynı tarihte düşmezler – en azından her takvimde değil. Yahudi takvimi ve Yahudi festivalleriyle ilgili tüm bilgileri bir bakışta burada bulabilirsiniz.

Yahudilik , 21 Mart 2019’da kutlanan Esther oruç (20.03.2019) veya Purim gibi, her zaman aynı tarihte olan çok sayıda festival ve bayram bilir. Ancak tarihler her zaman aynı değildir ve takvimde her yıl değişir. Ama neden bu?
Yahudilikte takvim ve dönüşümü

Bunun nedeni aslında oldukça basittir. Yahudilikte, Yahudi takviminde bayram günleri ve yıldönümleri için sabit tarihler olması için farklı bir takvim sistemi kullanılıyor, ancak bunlar farklı hesaplamalar nedeniyle takvimimizle uyuşmuyor.

Çünkü Yahudi takvimi güneşe değil, aya yöneliktir ve bu nedenle ay takvimidir. Bu nedenle, yıl bir güneş takviminde olduğundan on bir gün daha az sayılır. Bunu telafi etmek için, tatiller her zaman aynı mevsimde olur, her iki veya üç yılda bir artık ay vardır. Adar’ın altıncı ayından Şubat / Mart aylarında Adar Rishon, 30 günlük bir 13. ay eklenir. Öyleyse birinci ve ikinci Adar var.
Yahudi takvimindeki aylar ve zamana göre cari yıl

Yahudi takviminde her biri 29 veya 30 gün süren aylar, Gregoryen takvimindeki aylarla tam olarak örtüşmüyor. Ve yeni yıl 1 Ocak’ta başlamaz, sonbaharın ortasında ve eylül sonu arasında başlar. Bu nedenle, Yahudi Yeni Yılı kutlamaları Rosh Hashanah 1. ve 2. Tishri’ye yeni bir yıl girdi .

Yahudi takviminde aylar genel olarak:

1. Tishri, eylül-ekim ayları arası
2. Heshvan, Ekim-Kasım
3. Kislew, Kasım-Aralık
4. Tewet, aralık-ocak arası
5. Schwat, Ocak-Şubat
6. Adar, Şubat-Mart
7. Nissan, mart-nisan ayları arası
8 temmuz, nisan-mayıs arası
9. Siwan, mayıs-haziran arası
10. Tammuz, haziran-temmuz arası
11. Aw, Temmuz-Ağustos
12. Elul, Ağustos-Eylül

Aylara ek olarak, dönem Yahudilikte de farklılaşıyor. Yahudi inancına göre, dünyayı MÖ 3761’de yarattı.
Yahudi festivalleri ve resmi tatiller – Yom Kippur, Hanuka ve Fısıh ne zaman?

Yahudilikte en önemli günler, her haftanın yedinci günü olan Sabbath veya Sabbath sorusudur. Haftanın diğer günlerinin aksine sıra numarası değil, isim taşır. Dinlenme günü olarak kabul edilir ve cumadan cumartesi akşamına akşama doğru çalışır. Ancak bu tek tatil değil. Yahudilikte en yüksek tatiller arasında Yeni Yıl Günü Roş Aşana ve Kefaret Günü Yom Kippur vardır.
5780 yılına ait genel Yahudi bayram takvimi

Diğer önemli kutlamaların, bayramların ve anma günlerinin hâlâ Yahudilikte olduğunu, alttaki tabelada görebilirsiniz.

Diğer önemli kutlamalar

Author: Raşit Tunca