Kedi ve Köpekler Neden Ot Yer? Faydaları Nelerdir?

Kedi ve Köpekler Neden Ot Yer? Faydaları Nelerdir?

Kediler sokakta otları yemeyi severler ve houseplants’ı kemirirler. Bu hayvanlar etçil ve et gibi. Neden ot yediklerini öğreneceğiz.
Kediler neden ot yiyorlar?

Kedilerin çimlerini yemenin tam nedeni hala tam olarak açık değildir, ancak gözlemler çeşitli versiyonlara yol açmıştır:

Vitaminlerle doygunluk. Yeşil çim, özellikle gebelikte, kedinin vücudu için gerekli olan eser elementler, vitaminler ve folik asit, bir sürü. Kediler genellikle çimleri çiğner, sonra da tükürürler.
Midenin saflaştırılması. Kedi yalarken, midede topaklar şeklinde biriken çok yün yutuyor. Midenin geri dönüşümü mümkün olmadığı otları yiyen kediler, yünü ve yemek artıkları ile yırtıp çıkarırlar. Bu, vücudun bir çeşit arındırmasıdır.
Tedavi yöntemi. Bir kedinin hasta ve hasta olduğunda çimi yediği ve vücudu yararlı maddelerle doyurduğu ve tedavi edildiği düşünülmüştür.
Tat ile yapılan deneyler. Birçok kedi sadece otu ısırır, ama onu yemeyin. Belki suyu severler, ama çim kullanımı değildir.

Tüm çim sokaktaki kedileri yiyebilir mi?

Genellikle kediler yemek yedikleri ve tatladıkları otları seçerler, ancak sokaklarda çimenlerin kimyasallarla tedavi edilebileceğini ve bunun evcil hayvanın ciddi şekilde zehirlenmesine yol açabileceğini hatırlamak önemlidir. Çimenlerde solucanlar, hayvanın vücuduna girip onu enfekte edebilecek yumurtalar bırakırlar.

Çim, egzoz gazlarının buharını emer, tozla kaplıdır ve üzerine yerleştirilmiş zararlı mikroorganizmalar bile su ile yıkanamaz. Bu nedenle, kedilerin sahipleri dikkatli olmalı ve kedinin ne tür çimler yediğini takip etmeli ve aynı zamanda hayvanın yiyebileceğini ve yemediğini bilmelidir.

Ne tür bir çim kediler yiyebilirsin

Kediler her zamanki yabani otları tercih eder – sokakta yetişen çimenler ve sazlar. Saz serttir ve diş fırçası olarak hizmet eder. Ama bu kedi genellikle bu otu tükürür.

Kediler için buğday çimi kullanımı vitaminlerin bakımıdır ve midenin temizlenmesine yardımcı olur.

Evcil hayvanları ve diğer bitki örtüsünü tercih ederler:

Buğday ve yulaf. Kökler hayvana zararlı toksik maddeler biriktiğinden, sadece 30 cm’den fazla olmayan filizi yiyebilirsiniz.
Limon otu. Kediler bu çimlere bayılır ve boşuna değil. Limon otu yararlıdır, yatıştırıcı ve idrar söktürücü etkisi vardır, antibiyotik ve antiseptik olarak işlev görür, sindirimi artırır.
Kedinin nane. Yararlı maddeler bakımından zengin bir çiçektir. Kedilere mutluluk hormonu olarak etki eden fitohormon içerir.
Melissa ve nane. Büyük miktarlarda vücudu olumsuz yönde etkileyerek hazımsızlığa neden olabilir. Herhangi bir çeşit nane yerken evcil hayvanı kontrol etmek önemlidir.
Kadife. Kediler için bu güzel çiçek zararsızdır.
Maydanoz – vitamin ve lif bakımından zengindir.
Havuç, kediler için favori ikramlardan biridir. Bahçeniz yoksa, pencere kenarındaki atıklardan üst kısımları uzatabilirsiniz.
Menekşeler de kedileri sever, bitki zararlı değildir, fakat çiçeğin görünüşü evcil hayvanın dikkatinden dolayı zarar görebilir.
Chlorophytum – kediler için güvenli ve ev için yararlı bir çiçek, içerideki havayı temizler.
Kediler için biberiye sadece güvenli değil, aynı zamanda bir yandan da pire sürdüğü için faydalıdır.
Lavanta hem insanları hem de kedileri yatıştırır.
Kediotu. Kedi nane ilgisi göstermezse, kediotu kesinlikle beğenecektir.

Kedi çim sonra gözyaşları

Çoğunlukla ot yedikten sonra kedi kusar. En yaygın nedenler:

Kedi, gastrointestinal sistemin ters reaksiyonuna neden olan birçok bitki yedi. Çim zor ise, kusmuk ve kanın duvarlarına zarar verebilir, küstahlıkta kanın katkısıyla belirtildiği gibi. Bir kedi, bu durumda papatya bir kaynatma vermek ve bir diyet tutmak için yararlıdır.
Sindirilmemiş otların kusması, kedinin midesi gereksiz yiyeceklerden ve yün topaklarından serbest bırakılır. Bu durumda, kedi ile her şey yolunda. Bir süreliğine onu bir diyette tutabilir ve yukarıda belirtildiği gibi içebilirsiniz – bir papatya kaynağı.
Kirli ya da parazitli çim yeme nedeniyle kusma. Evcil hayvan sokakta yetişen çimenlerle doluysa, kimyasal ve tozla kirlenmiş olması mümkündür. Evcil hayvanın tıbbi bakım ve ilaç tedavisine ihtiyacı vardır. Bir veteriner kliniğine hemen başvurmak, kedinin ne tür çimler yediği konusunda bir uzmana haber vermek önemlidir.

Veteriner dükkanlarında evcil hayvanınızın kendiniz için yetiştirilebilecek çim tohumları satılmaktadır. Yani onu kedinin sağlığı için tehlikeli olabilecek zehirlenmelerden koruyorsunuz.

Kediler neden ot yiyor?

Yerli ve yabani kedilerin neden ot yiyeceği gerekçesi. Ne tür bir çim bitki için en iyisidir.

Kediler yeteri kadar almak için ot yiyemezler, çünkü öncelikle bir çok lif vardır ve kediler sadece onu bölen enzime sahip değildir ve ikinci olarak, çimlerin içinde çok az kalori vardır. Yine de, çim kedilerde sindirime yardımcı olur, ancak özel bir şekilde. Örneğin, evsiz bir kedi bir fare yakaladı. Onu soyunamaz, kemikleri çıkarır ve cildi koparır. Bunun yerine, kedi tüm fareyi yer. Midede bulunan et sindirildiğinde, aynı kemikler ve deri, sindirim sistemi boyunca ilerlemeyecek şekilde kalır, çünkü bilge doğa, küçük keskin kemiklerin, kedinin bağırsaklarına zarar vermesini sağlamıştır. Bu durumda, tüm sindirilmemiş olanları saran ve kusmayı başlatan çimleri yer. Böylece kedi, gereksiz olan her şeyin midesini güvenle kurtarır.

Yerli kedilerde ve özellikle de daireyi asla terk etmeyenlerde, canlı avı yakalama şansı sıfıra inmektedir. Ama bu kediler bile ot ya da ev çiçekleri yerler. Ve öyle olmalı. Kedilerin çok temiz hayvanlar olduğunu ve kürk ceketlerini yalamak için çok fazla zaman harcadıklarını unutmayın. Ve dilleri, daha sonra yutulduğu sıkıca tutmayan ve çeken mikro kancalarla donatılmıştır. Yün, bilindiği gibi, kedinin midesinde sindirilmez ve yavaş yavaş etkileyici bir yumru oluşur. Ve sonra çimlerin iç kedileri, vahşi-zarflar gibi yardımcı olur ve kusurlu bir refleks oluşturur.

Fiber kedi pratik gerekli değildir, bunun çimen da klorofil, enfeksiyonlar, ağrıyı tedavi etmek için bir araç olarak kullanılan antibiyotiklerin keşfi, önce, ülser içeren bazı eser elementler ve vitamin A ve D elde etmek için tamamen yetenekli olduğu gerçeğine rağmen, cilt hastalıkları ve anemi. Kediler, diğer hayvanlar gibi, ihtiyaç duydukları şeyleri mükemmel bir şekilde hissederler ve çimlerin içinde bulurlar.

Kedilerin bazı sahipleri, yeşilleri yemelerini önlemek için her şeyi yaparlar. Bunun ana sebebi, kedinin yatak, kanepe, halı vb. Gibi daha rahat olduğu yerlerde mideyi boşalttığıdır. Bununla birlikte, bir kedinin kökte ot yiymesini yasaklamak doğru değildir, çünkü bu kedinin ömrünü önemli ölçüde kısaltır.

Ne tür bir çim kedileri sever?

Kediler her şeyden önce toprağa kök salmış taze otları tercih eder. Öncelikle, ısırmak daha uygun, ikincisi, sulu ve üçüncü olarak, en azından bazı vitaminler ve eser elementlere sahip.

Kedilere ilaç olarak etki eden çimen dikmeye gerek yok – bu kediotu, citronella ve catnip (kedi kuyruklu kedi).

En iyi kediler evcil hayvan mağazalarında satılan otları yerler – genellikle yulaf veya buğdaydır. Hızlı büyür ve tam olarak kedilerin şekline sahiptir. Çimler genellikle bir aydan fazla sürmez, daha sonra bu kışı geçirir ve taze tohumlar ekilmelidir. İpucu: herhangi bir eczanede, 300 – 400 gramlık yulaf paketleri satılmaktadır, bu da mağaza çimlerinden daha kötü değildir ve daha ucuzdur.

Kedinin yeteri kadar ev bitkilerine sahip olmasını ummayın, çünkü yaprakları yavaşça değiştirir ve bu nedenle tozludur ve zehirli olabilirler.

Neden ve neden kediler ot yiyor?

Kediler sadece et yemeye adapte edilmiş yırtıcı hayvanlardır, ancak, sahipleri genellikle kedilerinin otu ne kadar yediklerini gözlemleyebilir. Bıyıklı olduklarından şüphelenmek, sağlıklı bir yaşam tarzının ilanından etkilendiklerini veya çiğ gıdaların faydaları hakkında makaleler okuduğunu düşünmek zordur. Peki neden kedilerin çimleri var?

Kedi mide soymak için ot yiyor

Bu belki de kedilerin ot yedikleri en yaygın nedenidir. Bu sorunun cevabının, kedigin sindirimi özelliklerinde yattığına inanılmaktadır. Kemirgenler ve kuşları besleyen vahşi kediler, midelerini sindiremeyecekleri şeylerle doldurur – kemikler, tüyler ve kurbanlarının tüyleriyle. Bir kedi için, bu “çöp” ten kurtulmanın tek yolu onu yeniden doğurmaktır. Böyle bir emetik, bıyıklı ve çim kullanın. Sert lifli çimenler midenin duvarlarını tahriş eder – ve kedi gereksiz tümden kurtulur.

Bu arada, bu sürüm kedinin tercihleri ​​tarafından tercih edilir. Kediler genellikle sert yaprakları olan bitkileri seçer – bu yüzden kediler ot sazlarını yiyebilirler.

Bu arada, şimdi, çoğu evcil kedi, özel yiyeceklerle beslendiğinde, bu prosedür için ihtiyaç ortadan kalkmadı. Sonuçta, evcil hayvanlarımız kendilerini yalamak ve kendi saçlarını yutmaktan hoşlanır. Ve bazı özellikle parlak insanlar, kendileri için çok yararlı olmayan bir şeyden kolayca sahip olabilirler.

Bir kedi peristalsis için çim yeme

Başka bir “sindirim” versiyonu. Vahşi yaşamış olan kedilerimizin ataları, içeriğimizi çıkışa doğru ilerletmek için bağırsak duvarlarının peristaltik – dalga benzeri büzülmesini iyileştirmek amacıyla otları yedi. Bağırsak içeriği ne kadar katı olursa, onu daha güçlü ve daha etkili bir şekilde arıtması gerçekleşir. Buna ek olarak, çim bir fırça gibi davranır, yün, tüy kalıntılarının duvarlarını temizler ve aynı zamanda parazitlerin yaşam döngüsünü de sonlandırır. Bizim mühürlerimiz, modern etkili ilaçlar sayesinde, parazitlerden korunmakta ve ayrıca yüksek oranda sindirilmiş yiyecekler tüketmelerine rağmen, içgüdüleri düzenli olarak koruyucu bakımları gerçekleştirmelerini gerektirmektedir.

Kedi otları vitaminler için yiyor

Kediler yeşil çimi iştahla ve vücuttaki vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı çiğneyebilirler. Bir yırtıcı olarak kedinin neredeyse liflere ihtiyaç duymamasına rağmen, evcil hayvanlarımızın gövdesi, gerekli maddeleri otlardan kolayca çıkarabilmektedir. Ve bu, kedilerin neden ot yedikleriyle ilgilenenlere bir cevap olarak hizmet edebilir. Bu bitki halk hekimliğinde uzun süredir kullanılmaktadır. Artrit, gut ve romatizma, gastrit, metabolik bozukluklar, kolesistit için etkili bir ilaç olarak kabul edilir. Rhizomlar ayrıca vizyonu geliştirmek için kullanılır. Belki de doğanın sırları hakkında bilgi – kedilerin sürdürebilirliğinin vaatlerinden biri.
Bir kedi kötü bir ruh hali yüzünden ot yiyor

Şaşırtıcı bir şekilde, “kediler neden ot yiyorlar?” Sorusunun cevabı olabilir: Bu, bunu ruh hali için yapar. Komik versiyon, ama aynı zamanda doğru olabilir. Örneğin pandalar, bambu işlenmesi sırasında vücutlarındaki karmaşık kimyasal süreçlerin bir sonucu olarak, bir dopamin sevinci hormonunun üretildiğini göstermiştir. Bu yüzden dev panda her zaman iyi bir ruh hali korumak için bambu yiyor varsayım. Yeşiller kullanırken belki de aynı şey kedilerle olur.

En azından, catnip sadece kedilerin çoğunda harekete geçer. Bıyıkların yaklaşık üçte biri, sadece kokulu olsa bile, olağandışı şekilde davranmaya başlar: bu, namluyu bitkiye karşı sarar, zeminde yuvarlanır. Doğru, bu durum uzun sürmez. Bu nedenle, kediler kediler için güvenli kabul edilir ve bitkiyi kazıma ve kedi oyuncaklarına ekler.

Kediler neden ot yiyorlar?

Peki neden kediler ot yiyor? Belki de bunlar bireylerin bireysel gastronomi tercihleridir. Sonuçta, dünya kesinlikle çimenlere karşı kayıtsız olan kedilerle doludur. Ve salatalık, domates ya da örneğin tatlıyı sevenler de var. Evcil hayvanlarımızın davranışlarında, söylendiği gibi, bizim için bir gizem var.

Ama ailelerinde “otçul” bir kedisi olanların, bu tutkunun hayvanlara zarar vermemesine özen göstermeliyiz. Vadideki zambaklar, nergis, menekşeler, gelincikler, sardunyalar, nergisler, kediler ve kediler için filodendron gibi bazı bitkiler zehirlidir. Ve bir çim üzerinde büyüyen otlar kimya tarafından işlenebilir. Bu nedenle, evcil hayvanı şımartmak için, evcil hayvan dükkanında onun için çim satın almak daha iyidir. Kaydetmek istiyorum – pencerenizde evcil hayvan için yeşillik büyümek. Bu arada, filizlenmiş yulaf veya buğday insanlar için çok yararlıdır. Yani ortak yemek için mükemmel bir fırsat var. İştahın var!
Neden ve neden kediler ot yiyor?

Her evcil hayvan sahibi, kediler için özel otu bilir. Birçok işletme sahibi özel mağazalarda bile satın alır ve biri evde kendi başına çimler dikmiştir. Kediler neden çimenlere ihtiyaç duyar?

Aşağıdaki nedenlerle kediler için çim almalısınız:

çim kediler için vitamin kaynağıdır;
bitkiler, yemin kedinin midesinden çıkarılmasını teşvik eder;
Evde özel bir bitki bulunması, houseplant’ları korumanıza izin verir.

Bilim adamları, kedilerin neden ot yemeyi sevdikleri sorusuna henüz cevap vermemişlerdir.
Mideyi temizlemek için çimen

Kediler özellikle kusturmaya ot yiyor. Birlikte çim ve sindirmek için zaman olmamıştır mide, dışarı yemek artıkları, ve tüm bu kazayla bir kedi yuttu ve mide tıkanıklığı provoke edebilir ile ilişkin süreçte. Bu yöntemle, kediler midelerini temizler.

Kedilerin, yırtıcı hayvanlar olduklarını, kılları, kemikleri ve tüyleri ile yakalanmış kuşları ve fareleri yiyen bir teori vardır. Sırasıyla, midede sindirilemez. Bununla birlikte, yerli kedilerin hazır yemek veya ev yapımı yemek yemeleri gerçeğini dikkate almalıdır. Bu besin, yediği kedinin iyi sindirilmesine ve tam sindirilmesine katkıda bulunur.
Yün topaklarından kurtulmak için çimen

Yine de, her kedi ot yedikten sonra kusma geliyor. Bu nedenle, mideyi topaklardan temizlemenin bu yöntemi tüm kediler için uygun değildir.

Vitaminler için çimen

Bilim adamlarının gözlemlerine göre, kediler çim ve nibble otların üzerinde oturmak için uzun bir süre mümkün. Çoğunlukla hayvanlar otları ısırdıktan sonra sadece çiğnemekte ve hemen tükürmektedir. Böylece, bilim adamları kedilerin gerekli vitaminleri elde etme amacı ile benzer şekilde davrandıkları sonucuna varmışlardır. Özellikle – folik asit, içeriği yeşil çimde çok zengin.

Her neyse, bu teori bir çürütme bulur, bunun nedenleri tüm kedilerin ot yiyememesidir, bazı evcil hayvanlar kesinlikle ilgisizdir.
Kedi çim yemeyi severse ne olur?

Bir kedinin çim yemeye eğilimli olduğu durumlarda, ona böyle bir fırsat vermeli ve ihtiyacını karşılamalısınız. Dahası, çimenlerin mevcudiyeti göz önünde bulundurulduğunda, yapılması kesinlikle kolay olmayacaktır. Kedileri yemek için çeşitli otlar kullanılabilir: arpa, yulaf, buğday ve herhangi bir evcil hayvan dükkanında satın alınabilecek özel otlar filizlenmiş filizlenir.

Kediler son derece iyi olmaları için ayrıldığından, evcil hayvana hangi bitkiden daha tercih edilir olduğunu bulmak için bir seçenek verilmelidir. Bazı kediler her türlü bitkiyi yemez.
Evde bir kedi için çim nasıl yetiştirilir


Yöntem 1

Kendi çimleri için kendi çimlerini yetiştirmeyi seçen kedilerin sahipleri için en uygun yol vermikülit satın almaktır. Bu doğal mineral herhangi bir çiçekçi dükkanında satılmaktadır. Vermikülit, kendi ağırlığının 5 katına kadar nem miktarını emebilir. Böyle bir alt tabakanın kullanılması, toprağın kalıcı olarak sulanması problemini ortadan kaldırır ve asitlenmesini engeller.

Vermikulit ile döllenmiş toprak, 3 hafta boyunca çimlerin büyümesine izin verecektir. Bu durumda, bir kedi tarafından yenilecek gibi, çim yavaş yavaş büyüyecek.

Toprakla işlemlerin tamamlanması üzerine, tahıl, en yaygın yulaf emmek gerekir. Bu arada, hazırlanan vermikülit ile birlikte soğuk suda ıslatılmalıdır. 1 saat sonra su boşaltılmalı ve içerikler geniş bir kaba dökülmelidir. Toprak dökülmesini önlemek için konteynırı en fazla yarıya kadar doldurmak gerekir. Tankta delik açmayın.

Ardından bir sera yapmalısınız. Bunu yapmak için doldurulmuş konteyner selofan film ile sarılmalı ve sıcak bir yere konulmalıdır. İlk filizler bundan sonraki 2-3 gün içinde ortaya çıkmaya başlayacak. Kedinin uzun süre yetişen otları yemesine izin verecek olan kademeli olarak yetişen çimenlerin dayanıklılığında bu şekilde ekimin avantajı. Böyle bir etki yulaf tanelerinin zemine göre farklı mesafelerde yer alması nedeniyle elde edilir, bununla bağlantılı olarak, birbirleriyle farklı zamanlarda çimlenirler.

Ekimden yaklaşık bir hafta sonra, ot büyür ve kediye sunulabilir. Daha sonra, böyle bir çimi muhafaza etmek için, kabı 5 günde bir su ile doldurmak gerekir, bundan sonra 10 dakika sonra kalan fazla su boşaltılmalıdır. Bu çimlerin çimlenme metodu her kedi için uygun değildir, tk. Bazı evcil hayvanlar, bu büyüyen için kullanılan toprağı kazarlar ve konut üzerinde dağıtırlar. Bu durumda, bir sonraki yöntemi seçmelisiniz.

Yöntem 2

Bu şekilde çimlerin yetiştirilmesi, bir baca kullanılarak delik açmak için gerekli olan plastikten yapılmış bir plakada yapılır. İlk yöntemde olduğu gibi, tahılı emdirmek, daha sonra hazırlanmış bir tabağa koyun, gazlı bezle kaplayın ve kabı sıcak bir yere koyun.

2-3 gün sonra, kökçüklerin göründüğü zaman, tahıl daha önce birkaç kat gazlı bezle kaplanmış bir levhaya dökülmelidir. Daha sonra, laid tahıl sulanmalıdır. Kalan suyu uzaklaştırın. Çanak selofan ile kaplıdır ve sıcak bir yere konur. İlk sürgünler 4 gün boyunca ortaya çıkacak ve 7 gün sonra çimen kedinin kullanımına hazır olacak. Bu yöntem, ilkinden daha az pratiktir. Çünkü, bu şekilde yetiştirilen çimler daha fazla bakım gerektirir ve özelliklerini sadece 7 gün boyunca saklar, bundan sonra ölür.

Bazı sahipler sokaktan getirilen sıradan zeminde kediler için ot yetiştirir veya bahçelerde yetişen çimleri yırtar. Bu tür bir bitkinin evcil hayvan için tehlikeli olduğu anlaşılmalıdır, çünkü solucanlar ve diğer hastalıklar da dahil olmak üzere bir enfeksiyon riski vardır. “Veba”

Kediler ve kediler neden ot yiyor?

Kediler ve kediler neden ot yediklerini ve hangisini yapabildiklerini ve hangisinin olmadığını – bugün bunun hakkında konuşacağız. Kedilerin çoğu, hayvanlarının otların veya ev bitkilerinin saplarını kestiğini ilk kez fark ettiklerinde çok şaşırırlar. Ve onların şaşkınlığı anlaşılabilir: iri ete sadece bir et yiyen gibi davranmaya başlayan kemik iliği avcısı. Bu davranışın nedeni nedir ve neden bir kedi yavrusu da yetişkin kedilerin yanı sıra çim yer?

Kedilerin ve kedilerin neden ot yediğine dair sebepler

Kedilerin neden ot yedikleri sorusuna kesin bir cevap vermez ve bilim adamları, zarif yırtıcıların, karakteristik olmayan yiyecekler yemeye motive eden şey hakkında hala çok şey tartışırlar. Bu hayvanların ot yiyeceği bazı temel teoriler vardır:

Yemek için;
Mide arındırmak;
Gerekli vitamin ve mikroelementleri elde edin;
Hazımsızlığı önleyin.

Bu varsayımların her birinin nedenleri vardır, ancak bazıları herhangi bir eleştiriye dayanamaz. Her bir seçeneğe daha yakından bakalım.

Çim besleme

Bununla birlikte, en yaygın yanlış kavramlardan biri, yine de insanlar arasında yaygındır. Aslında kediler ot yiyemez, çünkü bitki liflerini parçalamalarına izin veren bir enzim yoktur. Basit anlamda, otsu gıdaları fiziksel olarak sindiremez ve özümseyemezler. Bu nedenle, doygunluk için çim kullanımıyla ilgili versiyonun tam anlamıyla saçma olduğu açıktır.

Midenin Saflaştırılması

Bu seçenek daha fazla dikkat hak ediyor. Doğada kedigillerinin doğal olan avlarını kesmediği, ancak hepsini yediği bilinir. Bu şekilde kurbanların tüyleri, yünü ve diğer sindirilmeyen kalıntıları hayvanın bedenine düşer. Bu yenmez şeyleri bir şekilde mideden çıkarmak için, vahşi kediler yemek yiyip, yemek borusu ve mideyi tahriş eder ve sindirilmemiş kalıntıların kışkırtmasını kışkırtır.

Burada kedinin ot yemek için neden önemli olduğu sorusunun cevabı yatmaktadır: evcil hayvanınızın kuş ve fare yemediği gerçeğiyle bile, genellikle saçları düzene sokarak saçlarını yakar. Bu, kendi kendini temizleme işleminde, fazla yün midesin içine girer, topaklar şeklinde biriktirir. Bir şekilde bu “çöp” ten kurtulmak için içgüdülere uyan evcil bir kedi ot yemeye çalışır.
Çim vitaminlerinden ve eser elementlerinden yararlanılması

İddiaların bir kısmı, kedilerin değerli maddeleri elde etmek için çimleri çiğnemesidir. Çiğneme ve genç sürgünlerin çiğneme sürecinde, kediler önemli miktarda asit içerirler. Bu madde B vitamini açısından oldukça zengindir. Özellikle bu bileşen açısından zengin olan, sadece yükselen genç çimlerdir. Çimenlerde pratik olarak başka yararlı maddeler yoktur ve eğer bazı bitkilerde varsa, o zaman hiçbir değeri olmayan çok küçük miktarlarda bulunur.

kuyruklu Birçok sahipleri kedi tam, dengeli bir diyet alır iddia ve pek eser element ve vitamin kaynağı olarak, herhangi bir ot ihtiyacı vardır. o ot yiyen yavru için neden önemli olduğunu zamansız soruyu yanıtlayan o içgüdüleri söz etmek gerekiyor – evcil gıda türetilen yeterli vitamin olabilir, ancak, doğal cazibe ona çim aramaya ve özel bir şevkle yemek yapar.

Hazımsızlığın önlenmesi

Kedilerin çimleri yemesinin bu çeşidi de muhtemelen yaşayabilir – bağırsaktaki selüloz işlenmemiş gıda kalıntılarının geçmesine yardımcı olur, böylece sindirim sürecini kolaylaştırır. Ancak bunu diğer konularda olduğu gibi güvenilir bir şekilde iddia edemeyiz ve reddedebiliriz.
Bir başka sebep çimen

Ve son olarak, yukarıda hiçbirinde dahil değildir çim kedi yavrusu yemeye neden önemli olduğunu bir neden daha dikkati çekiyor: bu nedenle kedi içgüdüleri itaat, doğal özünü anlar. Bu onun şımarık bitkiler veya kusma için onu cezalandırmak dolayısıyla doğanın çağrısına zaman farkında olmadan yapar, ve büyük olasılıkla anlamına gelir – kesinlikle kabul edilemez: kontrolden sürecidir ve yapamaz kedi kendisi dürtüleri bastırmak veya durdurmak için – doğanın kendisi eylem vücudun ihtiyacını belirler.

Evcil hayvanınızın ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olmak ve en iyi yaşam koşullarını sağlamaya çalışmak. Ve sonra birden fazla evcil hayvanı vermeyi başaramayan karşılıklı sevgi ve sevgi alacaksınız.
Kedilere ne tür çimler verebilirim?

Kedilere ne tür bir çim verilebilir ve buna değmez. Bunu anlamaya çalışalım.

Evcil hayvan ürünleri pazarının gelişimi sayesinde, artık kediler için özel olarak büyüyen çimenler için hazır kitler mevcuttur. Özel bir kutuya yerleştirilmiş buğday, arpa veya yulaf tohumları ile toprağın bir karışımıdır. Basit talimatları takiben, yılın herhangi bir zamanında, kediniz için taze bir sulu çimi kolayca büyütebilirsiniz.

Eğer otlar ekimi yapmak seçerim ve kitle üreticisi güvenmiyorsanız, en iyi çözüm hepsi aynı buğday veya yulaf yeşerir – onlar özel zevkle genç sürgünler ayıbalıklarını. Ayrıca kediler çok popüler nane tadını – kediler büyük bir zevkle yemek bu bitkinin herhangi bir parçasını, yani eğer Fluffy’i gibi ona biraz nane çalılar büyümek gerekir.

Ayrıca, eğer kedi için otu önemsemiyorsanız, evcil hayvanınızın ev bitkilerini ve çiçeklerini yemeye başlayacağını hatırlamakta fayda var. Bu sıkıntılardan kaçınmak için, kaudat arkadaşınıza sulu sürgünler sağlamak için zamanında gelmelisiniz.

Ancak, tüm bitkiler faydalı değildir – bazıları hatta tehlikelidir ve mühürün sağlığı ile ilgili ciddi sorunlara yol açabilir. Bunlar arasında, tüm soğanlı bitkileri, vadinin zambaklarını, nergisleri, menekşeleri, her türlü haşhaş ve sardunyaları, nergisleri, ağartılmış ve filodendronu adlandırmanız gerekir. Bahçenizde veya bahçede çok sayıda bitki varsa, evcil hayvanın onları bir bitki olarak kullanmaması için dikkatli olun, aksi takdirde olumsuz sonuçlar doğuracaktır.
Bir kedi neden çimenlere ihtiyaç duyar?

Kedi bir yırtıcıdır ve esas olarak etle beslenir. Fakat bütün kedigiller çimen yeşili yeşillendirir: Bir yürüyüşe çıkarlar ve evde aktif olarak talep ederler. Benzer olarak yeşil tarlaları ile onların vahşi meslektaşları gelir. Kedilerin niçin bir evcil hayvanı tedavi etmek için daha iyi bir çime ihtiyaç duydukları, bir hayvanı serbest bir menzile sahip olmayan bir hayvana nasıl sağlayacağı, neden aşağıda belirteceğimiz.

Kedilerin neden ot yemeye ihtiyaçları var?

Eğer kedi sadece bitki besinleri tüketmek zorunda kalsaydı, protein açısından zengin olsa bile, kısa süre sonra kör olurdu. Kedigöz maddelerinin görülmesi için gerekli olan, organizmaları tarafından sadece hayvan proteinlerinden sentezlenir. Ancak, çim biçme makinesi de hayati önem taşır: Bu, zaten, et beslenmesindeki bu takviyeye olan arzularından açıkça anlaşılmaktadır.

Vets, kedilerin neden bir çim biçme bıçağı yemeye ihtiyaç duydukları sorusuna kesin bir yanıt gelmemiştir. Değişik derecelerde kanıt bulunan birkaç versiyon vardır.

Diyetin genişlemesi

otlar bileşim kolin, biotin, bakır, çinko, kobalt, silikon, potasyum, vb yeşil folik asit Kuşkusuz artan içeriği ömrü için yararlı birçok vitaminler, mineraller ve amino asitleri içerir, kandaki oksijen dolaşımı ve hamile kediler için özellikle yararlı geliştirir. sağlıklı çocuk doğurmak.

Bu ilginç! Felinologlar (kedileri inceleyen uzmanlar), özellikle ne tür bir çim kuyruğunun tercih edildiğini gözlemlemişlerdir. Kural olarak, kediler diğer bitkileri denemek için değil, alışılmış yeşillikleri seçti.

Böylece, çim yeme, eksik maddeleri aramaktan çok daha alışkanlıktır. Ayrıca, et çalışmalarında bulunmayan bir dizi madde, son çalışmalarda da görüldüğü gibi, kedinin vücudunda bağımsız olarak sentezlenir.

Kendi kendine tedavi

Uzun bir süre boyunca hastalıklı hayvanın kendilerine yardım etmek için şifalı otlar aradığına inanılıyordu. Çim yemeyi seven birçok kediye bakıldığında, veterinerler herhangi bir akut ve sistemik rahatsızlık bulamadılar. Bu arada, kediler için bazı şifalı bitkiler kategorik olarak kontrendikedir ve örneğin digitalis gibi zehirli olabilirler.

Tat tercihleri

Çimen aramak isteyen bazı kedilerin her zaman yutmaması, sadece ısırması fark edilir. Muhtemelen bitkisel suyunun taze tadı gibi.

Bağırsak düzenlenmesi

Müshil etkisi yenen çimlerin yetmezliği ile ilişkilidir ve sabitleme etkisi bileşimi ile ilişkilidir. Bu veya diğer bağırsak problemleri ile, bir kedi seçimi varsa, farklı çim olacaktır. Rahatlamak için, evcil hayvanlar genellikle geniş yapraklı otları yerler ve bağırsakları güçlendirmek için dar yapraklı bitkileri seçerler.

Mide temizliği

Bu en mantıklı sebep. Çim, hayvansal gıdalarda bulunmayan liflerden yapılmış kaba bir liftir. yemek borusu aşağı hareket, yeşil götürü gıda parçalarını kalarak onun duvarlarını temizler ve onları kendileri için toplar. Otrygnuv com, kedi o yalama, yuttu yün gereksiz gıda yemiş, bayat parça gövdesini getir.

Önemli! Doğada bir yırtıcı et yemiyor. Herbivor kurbanı ile birlikte, karnının içeriği sindirim sistemine girer, böylece kedi bitki besin payını bu şekilde alır.

İç temizleyicinin ek bir fonksiyonu, yenen avın otu ve tüyü (tüyleri) ile birliktedir.
Kediler genellikle ne tür çim yapar

Bir kedinin taze büyüyen otlara erişimi yoksa, ihtiyacını karşılamak için başka yollar arar. En yaygın iç mekan bitkileridir. Yeşillik için susuz bir kedi dikim için hazırlanan bir fide bulursa, isteyerek bunu deneyecektir. Sahipler, evcil hayvanlarının vazolarda buketleri bile ısırdığını ya da bir süpürgeyi kemirdiğini gözlemledi. Bu davranış için evcil hayvanları azarlamayın, onlar için gerekli çimi sağlayın.

Önemli! Bazı ev ve buketnye renklerine Erişim kedinin sağlığı için tehlikeli olabilir: rhododendrons, Dieffenbachia, ökse otu, nergis ve diğer bazı bitkiler onlara zehirlidir.

Tadı hakkında konuşursak, kedinin temsilcileri herhangi bir nane ve kediyi tercih ederler. Bir kedi bu bitkileri bulabildiği zaman, namludan gerçek bir zevkle karşılaşarak, namlularını yapraklara gömer. Ancak bu bitkilerin kullanımı sindirim fonksiyonunu taşımaz. Doğada kediler tahılları tercih ederler, yani çimlenme sırasında spikeletler oluştururlar. En yaygın sokak çimi, çimenli sarmaşıktır, mürks tarafından tercih edilir, kendi başlarına yürümeye fırsat bulur.

Eğer ekili bir çime sahip değilseniz, sokak çimi bir evcil hayvan için en iyi seçenek değildir. Parazitler, benzinli egzozlar, böcek ilaçları veya gübrelerin yumurtaları ile ciddi şekilde kirletilir. Ana duvarları terk etmeyen mühürler için, lezzetli yeşil ikramlar yakın zamanda tahılların köklerini filizlendirilebilir:

arpa;
çavdar;
yulaf;
buğday;
Evcil hayvan mağazalarında satılan özel ücretler (“kediler için çim” olarak adlandırılır).

Kuyruk için, son zamanlarda tohumlardan yeni çıkmış olan genç çim bıçaklarına tercih edilir. En fazla sayıda yararlı element ve güçlü bir canlı enerji yükü içerirler. Tipik olarak, kediler, hala görünür meyve suyu damlaları olan, çimenlere çok düşkündür.

Evde büyüyen çimen

Sevdiklerinize taze otlar için yıl boyunca erişim sağlamak için, bakmakta olan sahibi onu evde yetiştirecektir. Bu oldukça basit ve atıl olmayan bir olaydır, bunun avantajı kabarık bir evcil hayvanın sağlığı ve keyfi olacaktır.

Tohum seçimi

Herhangi bir hububatta durabilir veya özel mağazalarda bir kutu tohum satın alabilirsiniz. Kedilerin deneyimli sahipleri, neredeyse hiçbir hayvanın taze pişirilmiş yulafları reddetmediğini söylüyor. Yulaf ve diğer tahılların tahılları piyasada ağırlıkça satın alınır ve hayvanların ve kuşların yemlerinin satıldığı yerlerdir.

Bu ilginç! Kedinizin tadı tercihlerinden emin değilseniz, tahıl tohumlarının bir karışımını ekebilirsiniz – kesin olarak tadına bakacak bir şey.

Tankların hazırlanması

Birkaç küçük kaplar alacak, en uygun sayı 3’tür. Doğaçlama bir kap (örneğin plastik kutular) veya daha fazla dekoratif seçeneği kullanabilirsiniz – küçük saksılar, saksılar, güzel kutular. Kimse yaratıcı yaklaşımı iptal etmedi: Çimen eski bir şapkayla, tekerleklerden çıkarılan bir çocuk arabası, sepete dikilebilir. Fazla sıvıyı tahliye edecek bir stand hazırlayın.

Konveyör tohumlama

Tam olarak 3 tank seçmek neden en iyisidir? Çünkü kedinin taze otla sürekli temini için uygundur. İlk olarak, tohumlar ilk kapta ekilirler, proklyutsya olduklarında ekin ikinci, daha sonra da üçüncüde tekrarlanması gerekir. Mahsuller arasındaki fark yaklaşık bir haftadır. 7 gün boyunca kedi sadece fidelerin ilk kısmını halledecek ve bir sonra gelecek. Ve bu sırada üçüncü sırada yeni tohumlar düşecek.

Alt tabakayı belirle

Sıradan arazi veya turba ekmenin en kolay yolu. Ancak kediler bazen sadece otu ısırmakla kalmaz, aynı zamanda tankta da rummage yaparlar. Bu nedenle, toprağa ek olarak, tohumlar üzerine yerleştirilebilir:

nemlendirilmiş gazlı bez;
nemlendirilmiş pamuk yünü;
cilalanmış talaş veya granüller;
vermikülit veya perlit;
su lekeli bir peçete;
birkaç kat tuvalet kağıdı.

İniş yapacağız

Seçilen alt tabakayı kabın altına yerleştirin ve iyice nemlendirin. Bütün alanı tamamen yoğun bir tabaka ile kaplanacak şekilde tohumları dökün: bu, daha sonra sürgünlerin kalın bir “halı” ını verecektir. Ürünü ikinci bir alt tabaka tabakası ile kaplayın ve tekrar dökün, ama aşırı değil.

Önemli! Ekimden sonra kapasiteniz sadece hacmin yarısı kadar doldurulmalıdır, çünkü tohumların çimlenmesi alt tabakanın üst tabakasını yükseltir.

Sera etkisi sağlıyoruz

Tohumların çimlenmesi için ışık gerekli değildir, ancak ısı ve nem tutma gereklidir. Bu nedenle, konteyner gevşek bir kapak veya plastik bir örtü ile kapatılmalıdır. Bundan sonra, pencere kenarında gelecek “kedi sebze bahçesi” koyun. Konteyneri bir ısıtma aküsüne yerleştirdiğinizde (tabii ki çok sıcak değilse) çekimler daha hızlı görünecektir. Çim bıçakları 1-2 cm geçtiğinde, film (genellikle 4-5 gün) çıkarılabilir. Ekimden bir hafta sonra kediciği “yeşil fayda” nın ilk partisini sunun ve ikinci kapta ekimi tekrarlayın.

Önemli! Onu evde beslenen hayvan kedi tedavi etmek için sokakta çim gözyaşı. Yemekten önce durulasanız bile, olası tüm kir ve yumurtaları temizleyemezsiniz. Evde evcil hayvanlar için ot yetiştirmek çok daha güvenlidir.

Kedi özellikle ot yemek için istekli değilse, onu zorlamayın. Ama aşırı “herbivore” – bir veteriner ile ilgili endişe ve istişare için bir vesile olabilir: belki de yas, herhangi bir maddeden yoksundur veya gastrointestinal sistemde sorunlar vardır.
Kedi neden ot yiyor?

Kediler bunun gibi bir şey yapmaz. Doğal kurnazlık ve kibirlere ek olarak, içgüdüleri de vardır. Kibir, onları geceleri nesneler atmaya zorlar ve içgüdüler, çimleri çiğneme zamanının geldiğini söyler. Genellikle şu anda ev sahibi, pencere kenarında sevgiyle büyüdükleri saksı bitkilerine yönlendirilir.

Bu bitkiler sağlamdı ve kedi mutluydu, ona ayrı bir bitki sunması gerekiyordu. Tabi ki reddedebilir, ama denemeye değer. Önce kedi neden ot yediğini görelim. Bunun için aynı anda birkaç sebep var.

Davranış nedenleri

Bir zamanlar, kediler vahşi hayvanlardı. Karakter açısından, vahşetlerini korudular, ama yemek çok değişti. Örneğin, kedi fareler ve kuşlar yemek için kullanılır. Ayrı yün ve tüyler kedisi nasıl olduğunu bilmiyor ve yapması gereken bir şey yok. Bu nedenle, aslında bütün kuş kemikler, aşağı ve tüylerle birlikte içerideydi. Tabii ki, sadece bir boa bunu daraltır, bu yüzden kediler mideyi bu yoldan çıkarmak için doğal bir yol buldu. Yemişlerin çimler emetik ve müshil etkisi vardı ve gereksiz yere çıktı.

Daha fazla kedi kendilerini izle ve sürekli yalamak. Böylece iç kendi yününü biriktirir, bazen çok önemli hacimlerde. Bugün kediler kuşları yemiyor, ama çoğunlukla yemek yer. Bu nedenle, kedinin tüylerini temizlemek için kedi her şeyden önce yiyor.
Beslenme konusu

Çimen folik asit ve B9 vitamini içerir. Bağışıklık ve dolaşım sistemlerinin büyümesi ve gelişmesi için folik asit gereklidir. Bir hayvanın organizması onları bağımsız olarak sentezleyemez ve bu nedenle de yalnızca yemekle yapabilirler. Özellikle, bitkilerin yapraklarında folik asit bulunur. Bu, birçok kedinin niçin otu yutmayacağını açıklar, ancak sadece çimeni kemirir.

Bu, kedinin zorla çim beslemesi gerektiği anlamına gelmez. Kedinin kendisi bitkilere ilgi göstermezse, her şeyin onunla iyi olduğu anlamına gelir.

Kediler için zehirli bitkiler

Genellikle kedi kendisi ne tür çimlerin çiğnemeye değdiğini anlayabilir. Ancak istisnalar var ve oldukça tehlikeli. Örneğin, kedinin çimler üzerinde kimyasal maddelerle püskürtülemesine izin vermeyin. Bir kedi onları bile fark edemez. Ayrıca, kediler için zehirli olan houseplantlar vardır:

sardunya
Vadinin Zambağı
Hayat Ağacı
cicuta
porsukağacı
Deniz yayı
nergis
nergis
haşhaş
banotu
menekşeler
Philodendron
çöpleme
zakkum
lâle
Soğanlı bitkiler

Aslında, kediler için zehirli bitkilerin listesi çok daha büyüktür. Burada, sadece evlerinde daha sık olanları.
Evde ot yetiştirmek nasıl

Yaz aylarında, kediler zevkle bir sarmaşık yiyorlar. Bu, her avludaki tüm Rus çimlerinde yetişen aynı çimler. Ama koltuk patatesinde bir problem var. Püskürtülmemiş olsa bile, çimlerdeki şehirde egzoz gazları çöker. Ancak bu köyde ve köyde bu çim daha temiz ve daha kullanışlı olacaktır.

Kediye gerekli maddeleri sağlayacak birkaç yararlı bitki vardır. Onlar sadece evde yetişir ve büyür, yulaf, arpa ve buğdaydır. Bir evcil hayvan dükkanında veya bir veteriner eczanesinde satın alabilir ve suyla nemlendirilmiş gazlı bezle 2-2.5 cm’lik ince bir toprak tabakasında veya çimlenerek büyüyebilirsiniz.

Ne tür bir çim kediyi sever?

“Kediler ne yemeyi sever?” Konulu bir araştırma yaparsanız, en yaygın cevaplar “et”, “balık” ve “süt” dir. Şimdi bu listenin son iki paragrafının şüpheli olduğuna değinmeyeceğiz, ama merak ettiğimiz bir ayrıntıya dikkat edelim: favori kedi maması listesine ekleyelim…

Evet, kedi kabilesi her zamanki diyetini taze yeşil çimlerle çeşitlendirecek, “kedi – yırtıcı hayvan, sadece et yemeli” gibi klişeleri yok edecektir. Bu açıdan en kolay yol, temiz havada yürümeye ve ormanlarda ve tarlalarda uygun bitkileri aramaya imkan veren köy kedileri içindir.

Kentsel hayvanlar daha da zorlaşıyor: Parktaki evcil hayvanlarını koşturmak için koşum az, hatta bu parklardaki çimler bile çok kirli. Sahibi pencere, kedi üzerinde “çim” büyümek için evcil hayvan bakmak etmezse, o başarısız kendi ihtiyaçları hakkında konuşmak, çünkü kötü bir şey, bir favori tedavi olmadan tamamlamak zorunda. Bu ciddi sorunlara yol açabilir – evcil hayvan kapalı bitkilerden faydalanmaya çalışacaktır ve çoğu kediler için zehirlidir.

Kediler neden ot yiyor?

Bu zaman alıcı prosedürü uygulayın (zaman alıcı, çünkü kedinin dişleri çimleri yırtıp çiğneyecek şekilde tasarlanmamıştır). Diyete böyle bir ekleme yapmanın onlar için çok yararlı olmasının ve hatta çoğu zaman gerekli olmasının birkaç nedeni vardır:

Bitkinin en önemli işlevi olan ilk şey, hayvanın midesinden yün topaklarını uzaklaştırmasına yardımcı olmaktır. Yalama, kedi kendi yününden çok fazla yutar, özellikle uzun tüylü ırklara aitse. Çoğu zaman bir kedinin yünlü topaklar ile nasıl hastalandığını gözlemleyebiliriz. Yenen çimen bu sorunla başa çıkmaya yardımcı olur. Çoğunlukla hayvanlarda kusmaya neden olur, bu sırada sadece çim değil, aynı zamanda yün de mide bırakır; diğer durumlarda, kedi hasta hissetmez, çim basitçe bir fırça gibi mideyi “temizler”, kendisiyle birlikte bağırsaklarda daha ileri bir yolculuk yapmak için saçlarını sıkıştırarak.
Ayrıca, özellikle genç yaştaki taze otlar, çok miktarda yararlı vitamin ve eser elementler içerir. Kedinin hangi kısmının kedi tarafından emildiği bilinmemektedir, çoğu kedinin gastrointestinal yolu basitçe otu sindiremeyeceğinden, küçük olması mümkündür. Ama onların toplam yokluğundan birkaç vitamin daha iyidir.
Çimenlerde bulunan lif, sindirim sistemini mükemmel bir şekilde temizlemez, aynı zamanda balast da yaratır.

Ne tür bir çim kedileri sever?

Vahşi olarak, kediler genellikle otları yerler – neredeyse her yerde yetişen göze çarpmayan, ince bir çimler. Bununla birlikte, çok az insanın, vahşi hayvanlarda bu hayvanların ihtiyaçlarını karşılamaya devam ettiklerini gözlemleme fırsatı vardı. Daha önemlisi, bir kişinin bir apartman dairesinde onlara sunabileceği şeydir:

En çok sevilen “kedinin otu” filizlenmiş yulaftır. Sevilen yeşillikleri gören kısayolların çoğu, sahibinden yiyecekle bir kasemiş gibi yalvarır.
Ayrıca yulafın “meslektaşları” – buğday ve arpa da kolayca filizlenen ve en sevilen kedilere mükemmel bir şekilde vuruyor.

Bugüne kadar birçok şirket, evcil hayvanların çimlenmesini mümkün kılan özel tohum paketleri üretiyor, ancak sıradan yulaf satın almak çok daha kolay ve ucuz ve etki daha da kötü değil.

Evcil hayvan mağazalarında şimdiden filizlenmiş yulaf ve buğday tohumlarını görebilirsiniz. Ne yazık ki, kedilerin çoğu böyle bir muameleyi reddeder, bu nedenle, özellikle de hiçbir şey zor olmadığı için, çimleri kendi başlarına yetiştirmek daha iyidir.

Bir kedi ne tür bir çim seviyorsa, her özel durumda deneme yanılma ile öğrenmesi kolaydır – evcil hayvana uygun olana kadar farklı seçenekler sunar.

«Kedinin Meadow»

Yulaf, buğday ve arpa, yüksek bir büyüme oranı ile ayırt edilir, bu yüzden dikimden bir ya da iki hafta sonra zaten iyi bir değere ulaşırlar. Onları daha uzun tutmak, fazla bir şey hissetmez, kurumaya başlayabilirler.

Onları çok basit bir şekilde, ince bir toprak tabakası veya herhangi bir yerine koyabilirsiniz, saksılardan küçük bir miktar toprak kurtarabilirsiniz. Tohumlar bolca sulanırsa, ikinci veya üçüncü günde kurcalamaya başlarlar.

Bir kediyi bir kediye ısırmak zor olduğu için, sahibinin kendisi çimlerden kopacak ve onları her iki uçta tutacaksa, hayvana onları daha rahat bir şekilde ele geçirme fırsatı verirse, çok daha hoş olacaktır.

Bazı sahipleri, kedileri için bu “temizlemeyi” ve “çiçek yataklarını” düzenlerler. Böyle bir “glade” içinde bir evcil hayvan sadece kendini yenilemekle kalmaz, aynı zamanda iyi bir zaman geçirebilir.

Makalenin Yazarı: Oleynikova Alena, Kedilerin bir sanatçı ve sevgilisi, özellikle Kot Obobmot için

Kediler neden ot yiyorlar?

Çoğu zaman, hayvanı bir yürüyüşte seyrederken, sahibi kedinin taze otu yediğini fark eder. Bununla nasıl ilişkilendirilir? Bir kedi neden ot yiyor? Böyle bir resmi gördüğünde insanda ortaya çıkan bu sorular.

Bir kedi ile çim yeme, kedilerin vahşi olduğu bir zamanda bile oluşmuş olan fizyolojisinin bir özelliğidir. Ağız avcıları yırtıcı, avını yakalar, karnında her zaman sindirilmeyen tüyler ve kürkle birlikte yutarlar. Yikama ve yalama esnasinda, kedinin kirmizi de kivrmayi saglar. Mide temizlemek için, Cauchy her zaman sert çim çeşitleri yemiş. Keskin dikenli çim bıçakları, mide mukoza zarını tahriş eder, bir gag refleksini tetikler – ve sonuç olarak, mide gereksiz tümden temizlenir.
Kediler için ne tür bir çimlere ihtiyaç vardır

Kedinin ne tür çimler yiyeceğini anlamak için hayvan, parka veya ormana doğru yürüyüşe çıkarılmalıdır. Çoğu zaman, mide temizlemek için, hayvanlar sedge seçin. Kökler ve yapraklar sert ve elastiktir, çiğnemeden ve mideye girmeden sonra bile onlar ezilmeye dönüşmezler. Sedye ek olarak, kediler çakal, yulaf, buğday ve diğer tahıllar gibi.

Sokakta çok nadir bulunan evcil hayvanlar genellikle çim yerine kapalı çiçek ve hatta bazen bir süpürgenin dallarını bile yiyorlar. Kedinin saksı bir oda çiçeği yediğini fark ettiğinde, bazı çiçeklerin hayvanın vücuduna zehirli olduğu hatırlanmalıdır.

Kediler için tehlikeli olan ev bitkileri:

Açelya, köklerden yapraklara zehirli bir bitkidir. Kusmaya, kasılmalara, böbrek ve pulmoner yetmezliğe neden olur.
Aloe – zehirli meyve suyu ciddi ishale neden olur.
Dieffenbachia, begonia – bitkilerin suyu yanma oksalik asit içerir.
Sardunya – yapraklar özellikle tehlikelidir, akut yeme bozukluklarına neden olurlar.
Decembrist, dracaena – bu bitkilerin herhangi bir kısmı larinksin ödemine neden olabilir.
At kuyruğu – bir bitkiyi yiyen bir kedi alerjik dermatite neden olur.
Menekşeler – bitkinin suyu kusma, akut ishale neden olur.
Sheflera – mukoza zarında kaşıntı ve tahrişe neden olur.
Ficuses, spurge – çok zehirlidir, bir hayvanı hızlı ve acı bir şekilde öldürme yeteneğine sahiptir.

Çim yetiştiriciliği

Tabii ki, bir meowing evcil hayvanı için ideal seçenek her zaman kendisi seçebileceği bir yabani ot olacaktır. Ancak, nadiren ya da daire terk etmeyen evcil hayvanlar için, hazır kestane yeşillikleri yetiştirmek veya satın almak mümkündür. Bitmiş filizlenmiş çim herhangi bir evcil hayvan dükkanında satılır, orada kendi kendine yetiştirme için tohum satın alabilirsiniz. Çoğu zaman darı, yulaf, buğday tohumları satılır. Hızlı bir şekilde filizlenir ve elastik, güçlü filizler verir.

Bir kedi için otu bağımsız olarak yetiştirmek zor değildir. Başlangıç ​​olarak, dikim için bir kap hazırlamak gerekir – bir tepsi (yeni, kokusuz), bir plastik tabak, bir düşük saksı olabilir. Seçilen kapta, küçük bir miktar tohumun tek bir tabakaya dökülmesi ve bir pamuk tabakası ile bir santimetre tabakası ve sonra da suyla kaplanması gerekir. Bitkiler bir kutu veya polietilen film ile kaplanmalıdır, sera koşulları hızlı çimlenmeyi teşvik eder. Birkaç gün sonra, tohumlar çimlenecektir, kediler için çimin başarılı bir şekilde yetiştirilmesinin ana koşulu yüksek nemdir.

Hayvanın kendisi bağırsakları temizlemek için ne kadar yeşillik gerekli olduğunu bilir, bu yüzden “glade” erişim özgür olmalıdır. Fakat hayvan ölçüyü bilmiyorsa, o zaman tüketim, beslendikten bir saat sonra sabahları bir miktar kesilmiş çim ile sınırlandırılmalıdır.
Ne tür bir çim kediler tarafından özellikle sevilir

Ev içi kedigin dogrudan beslenmesiyle ilgili ipuçlarından biri, pencere üzerindeki yeşilliklerin yetiştirilmesi veya evcil hayvan mağazalarında satın alınmasıdır. Ama kedilerin ne tür bir çimi sevdikleri, neden ihtiyaç duydukları ve herhangi bir “zelenka” nın uygun olup olmadığı – sağlık açısından tehlikeli olduğu bilinen evcil hayvanlardan önce bunu anlamak daha iyidir.
Kediler neden yeşillik yapıyor?

Bir yürüyüş için bu hayvanların davranışlarını gözlemlerseniz, zaman zaman kedilerin ot yiyebileceğini görebilirsiniz. Fakat hepsi arka arkaya değil, seçici olarak, neyin yararlı olduğunu bilerek kullanıyor.

Ancak, çim yeme, kedinin aç olduğu anlamına gelmez. Doğa, bu hayvanlar otçullar tarafından değil, yırtıcı hayvanlar tarafından yaratılmamıştır ve aralarında hiç vejetaryen yoktur. Ve kediler ot yemek için çok düşkün olsa bile, o zaman diğer amaçlar için oldukça yaparlar:

mide ve bağırsakların saflaştırılması için;
peristalsis için;
tedavi için otlar.

Bunlar, kedilerin neden ot yediğini açıklayan üç ana nedendir. Her biri hakkında biraz daha fazla söylemek gereksiz olmayacaktır.
Mide ve bağırsakların temizlenmesi

Kuşları ya da kemirgenleri avlayarak ve onları yiyerek, tüylü yırtıcılar, kurbanların etiyle birlikte, çukurlarını, derilerini, tüylerini yutarlar. Ve yıkama sürecinde hayvanlar vücudu yalarlar ve tekrar kendi yünlerini yuturlar, böylece bir yün yumurtası oluşur ve midede kalınlaşır.

Bunların hepsi ciddi o enkaz intestinal lümen veya midenin birikimini takmayı ve müteakip yeme ile geviş geldi olmadığını “fiş” kaldırmak için, sağlık yardımcı zarar verebilir: kat gibi çim ve hayvanın içinde yün bağlar, sonra da kediler basitçe oluşturulmuş kusar com.
bağırsakların yutma hareketleri

Gıda ne kadar katı olursa, bağırsaklar daha güçlü hale gelirler, işlenmiş gıdaları çıkışa doğru iterek, dalgalı bir şekilde büzülmeye zorlanırlar.

tedavi

Köylerde uzun hastalıklı kedi bulduğu ve daha iyi sağ Zelenka yiyor inanmıştır. Kediler için Otlar gerçekten bu hayvanlar bazı enfeksiyonlar, deri hastalıkları, ülser, anemi kurtulmak ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Bundan başka, elde edilen bitki makro vitamin D, E, A ve Grup B, ırkları ve elemanlar (çinko, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, selenyum, fosfor, ve diğerleri., Al.), Ve folik asit eser den.

Bir kedi neden ot yiyor? Sadece kesin olarak biliyor. Bir şey açıktır: Hayvanların sağlığını korumak için ve vücudundaki bazı fizyolojik süreçlerde yardımcı olması için yeşillere ihtiyaç vardır (en azından yün yığınlarından kurtulmayı unutmayın).

Bu nedenle, bu ev bitkileri (açelya, bitki doku kültürü, begonya, kuşkonmaz, sardunya, Decembrist ve diğ.), Çoğu zaman bir hayvan ölümüne neden çoğu gelen hayvan korumak için gereklidir.
Ne tür bir çim kedileri tercih eder?

Doğada, birçok yararlı ve zehirli kürklü bitki vardır, hatta içgüdüsü hayvanları her zaman hatalardan kurtarmaz. Ama genellikle seçilmiş ve gerçekten yararlı otlar şunlardır:

Tahıllar. Pencere pervazına kediler (yulaf, arpa, buğday) için size bitki ot ve ona düzgün yıl boyunca büyümeye, bu evden dışarı çıkmak ve çim için başka erişimi olmayan kişiler kediler için özel bir kurtuluş olacaktır.
Buğday çimi. Her yerde tam anlamıyla büyüyen ve bazı sebeplerden ötürü tüylü olan en yaygın çimler. Kanatlılar, halk hekimliğinde iyi bilinir, gastritleri tedavi etmede yardımcı olur, metabolizmayı normalleştirir. Ve evcil hayvanlar için, bu sulu çim bıçakları da oldukça zor, bu da “Murzikam” a çok benziyor ve peristaltizmini aktive ediyor.
Isırgan. Bu yakıcı bitki, daha iyi laktasyon için yavruların beslenmesi sırasında dişileri çiğnemek için tercih edilir.
Maydanoz. Bu böbrek hastalıkları (diüretik olarak), sindirim ve sinir sistemi (yatıştırıcı için) ile kediler tarafından seçilir ve yenir.

Yararlı otlar çoktur. Ancak, gübre kimyasallarının etkisiyle ziyaret etmedikleri gibi taze, sulu ve yolun dışında yetiştirilmeleri önemlidir.
Nane ve kediotu için kedilerin özlemi

Mustachioed-striped’ı seven herkes, bu hayvanların kediye (catnip) ve valerian’a (ikincisi ilaç şeklinde bile) nasıl taptığını bilir. Her iki bitki de evcil hayvanın alışılmadık duygularını uyandırıyor – tam rahatlamadan artan cinsel arzu ve saldırganlık.

Catnip “murchalok” nepetolakton bitkilerin esansiyel yağlar içerdiği çekiyor. öğrencilerin sadece% 30 diğerleri halüsinojen ve kolay afrodizyak olarak Catnip tepki, için bağışıklık vardır (belki ikinci bitki üreme çağındaki kedilerin çok düşkün olduğu için).

Her şey, hayvanın vücudunda özel bir genin varlığına bağlıdır: eğer bir gen varsa, nepetolaktona bir tepki vardır, eğer değilse, evcil hayvan nane için kayıtsız olacaktır.

Kediotu (meaun-grass) kediyle ilgili heyecan verici bir etkiye sahiptir, bundan sonra huzur içinde uyurlar. Hayvanların “kediotu altında” durumu zehirlenmeye yakındır ve evcil hayvanlar bu durumdan çok hoşlanırlar. Çimen kedisi şeklinde tehlikeli değildir, ancak ilacın kendisini vermeyin (sinir sistemi üzerindeki bu yapay etki olumsuz sonuçlara neden olabilir). Hamile kediler kediotu herhangi bir biçimde kontrendikedir.

Bu bitkileri murok için narkotik olarak kabul etmek doğru değil. Bağımlılık yapmazlar, küçük dozlarda korkunç değildirler. Ve eğer evcil hayvanın onlara tepkisi henüz bilinmediyse – bunun öfori veya saldırganlık olup olmayacağını anlamak için bir kerede yeterince test etmek.

Bu nedenle, ev tarafından hayranlık duyulan bir koku varsa, bu hayvanların mutlu olması için yeterli olacaktır.

Her iki şekilde de, kediler için çim – gerekli ek bir vitamin ve diğer yardımcı maddeler kaynağı ve bazen vazgeçilmez bir ilaç. Bu nedenle, evcil hayvanların yeşilini ve özellikle evlerini dışarı çıkaramazsınız.

Karnı ağrıyor, kendini rahatlatıyor diyen var; kendini kusturmaya çalışıyor diyen var; parazit çıkarmak ya da yabancı bir cisim yutmuştur, onu çıkartmak istiyor diye yorumlayan var. Peki hangisi doğru? (*Makalede “ot” genel bir tabir olarak kullanıldı. Kedi ve köpekler en çok çimen ve çim benzeri otlar; dalı ve yaprağı ince çiçekleri tüketirler.)
1.Kedi ve köpeklerin ot yemesi normal mi?

Kedi ve köpeklerin avcı olan, evrimsel olarak yakın akrabaları avladıkları hayvanların et ve kemiklerini tükettikleri gibi mide ve bağırsaklarındaki otları da tüketirler. Kedi ve köpeklerin tam etçil olduklarını düşünsekte, omnivor (hem etçil hem otçul) olarak tanımlamak daha doğrudur. Kedi ve köpeklerin genlerinde ot yemek olduğu için ot yemeleri yadırganacak bir durum değildir.
2.Kedi ve köpekler ot yiyince neden kusuyorlar?
Kedi ve köpekler özellikle çim gibi otları yemeye bayılırlar. Bunun yanında çeşitli bitki türlerini de tüketirler. Fakat bunları yeterince sindiremezler ve kusma refleksi uyanır. Bu noktada otun cinsi, kompozisyonu ve miktarına göre durum değişebilir. Her ot yediklerinde kusma görülmez. Bir diğer önemli nokta da bazı bitkilerin yenildiğinde (zambak, orkide, soğan, zakkum, sümbül vs.) toksik etki göstermesidir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız veteriner hekiminize danışmanızda fayda olacaktır.
3.Kedi veya köpek kendisinde bir problem olduğunu düşündüğünde mi ot yer?
Kedi ve köpeklerin böyle bir yönelimi yoktur. Aksine yukarıda anlatıldığı gibi yeterince sindiremezler, kusma ve diğer gastrointestinal (mide-bağırsak kanalı) sorunlar şekillenir.
4.Kedi/Köpek mineral-vitamin eksikliğine bağlı mı ot yeme ihtiyacı duyar?
Yine kedi ve köpeklerin ihtiyacı olan besin öğesini değerlendirip ona yönelim göstermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Tamamen sağlıklı kedi/köpekler de ot tüketebilir.
5.Kedi/Köpeklerin ot yemesi psikolojik bir problem midir?
Kedi/köpeklerin ot yemesi normal, içgüdüsel bir davranıştır. Kedi ve köpeklerin besin maddesi olarak kabul edilmeyen maddeleri yemesine “pika hastalığı” denir. Ancak bu hastalıkta psikolojik bir problemden bahsedilebilir.
6.Kedi/köpeklerin ot yemesinin faydası var mı?
İçerdiği vitamin, mineral ve lif açısından (toksik bitkiler haricinde) tüketim miktarına dikkat edildiğinde tamamen tüketilmesi yanlıştır demek doğru olmaz. Fakat yukarıda anlatıldığı gibi kusma, ishal veya toksikasyon ( zehirlenme) riskleri gözönünde bulundurulup fayda-zarar ilişkisi gözden geçirilmelidir. Ot tüketiminin en fayda sağladığı durum kedilerde hairball (mide de oluşan tüy yumağı) sorununun otun kusturucu etkisinden dolayı kusarak atılmasıdır.
Sonuç olarak; kedi

Author: Raşit Tunca