Maydanoz Nedir? Maydanozun Faydaları Nedir? Maydanozun Zararları Nedir?

Maydanoz Nedir?  Maydanozun Faydaları Nedir?  Maydanozun Zararları Nedir?

Maydonoz, Maydonozgiller Familyasından olup,  koyu yeşil renkte, üst yüzü parlak ve düz 3 parçalı ve her parça 3 dilimli şekildedir. ülkemizde yoğun biçimde üretilen ve tüketilen bir bitki türüdür. Türkiye’de yetiştiği yerler : Bütün yurtta, bahçelerde yetiştirilir. Üretimi bakımından sorunsuzdur ve ülkemizde yeteri miktarda üretilebilmektedir.

Etken Maddesi : Drog yaprakta uçucu yağ oranı % 0.1 – 0.7 arasında değişir. Meyvede uçucu yağ oranı ise % 3-6 arasında varyasyon gösterir.

Ağustos-eylül ayları arasında, beyaz renkli çiçekler açan, kazık köklü, 30-100 cm boylarında, iki yıllık otsu bir bitki. İlk yıl bir yaprak rozeti, ikinci yıl ise bir gövde meydana getirir. Rutubetli ve sulak toprakları sever. Gövdeleri dik, tüysüz, köşeli, içi boş ve çok dallı, yaprakları saplı, parçalı ve koyu yeşil renklidir. Çiçekler şemsiye şeklinde toplanmıştır. Yaprakları tüysüz, yeşilimsi, esmer renkli, armut şeklinde ve özel kokuludur.

Tohum ile yetiştirilir. Yetiştirilmesine sonbahar veya kış sonunda başlanır. Serpme veya çizgi usulü ile metrekareye 2-5 gr tohum atılır. Çimlenmesi zor olduğundan, tohumun bir gün su içinde bırakılıp şişirilmesi iyi olur. Kumla karıştırılıp ekilir. Sık sık sulama ve ot alma yapılmalıdır. Mahsülü toplarken iyice dipten biçmemelidir.

Maydonoz, halk arasında mide bulantısını giderici, böbrek taşlarını düşürücü, kansızlıkta, halsizlikte, bağırsakların çalışmasında, diş etleri kanamasının önlenmesinde, yaraların kapanmasında, romatizmada yararlı olarak bilinir.

Kullanıldığı yerleri: Kökü ve yaprakları kullanılır.


Maydanoz Üretimi

Maydanoz bitkisi tohumlarıyla çoğaltılır. Bu tohumların taze olmaları gerekir. Bahçemizde derince kazılan ve düzeltilen yerlerine bu tohumlar, ilkbaharda havalar ısındığında, günün öğle saatlerinde serpilerek ve üzerleri ince toprakla örtülerek ya da daha iyisi 15-20 cm. aralıklarla birkaç tohum bir arada olmak üzere, 1-1,5 cm. derinliğe elle dikilir.

Tohumların çabuk çimlenmesi için bir gün önce, geceden suya yatırılması yararlı olur. Toprağa ekilmiş tohumların açgözlü karıncalar tarafından devşirilmemesi için süzgeçle sıkça sulanmaları ve çimlenme başlayıncaya dek toprağın ıslak kalması da doğru olur.

Maydanoz Besin Değerleri

100 gr. taze maydanozun içerdiği önemli besin değerleri şunlardır: 34 kalori; 7,7 mgr. demir; 760 mgr. potasyum; 200 mg.kalsiyum. 4.040 mcgr. A vitamini kaynağı betakaroten: 10 mgr. folik asit ve 190 mgr. C vitamini.

Maydanoz Kaç Kalori

Maydanozda kaç kalori var sorusu için kalori cetveline baktığımızda, maydanoz kalori değerinin 44 olduğunu görüyoruz.Maydanozda kaç kalori var sorusunun yanıtı dışında, 03. 6 gram protein, 0.6 gram yağ, 08.5 gram karbonhidratın da maydanozun içeriğinde bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

Tansiyon ilaçları ve Maydanoz

Tansiyon İlaçları İle Birlikte Olunca Dikkat
Maydanozun iyiliğine, güzelliğine diyecek yok. Fakat tansiyon ilacı kullananların kür olarak yani yoğun miktarda kullanmaya gelince dikkat etmesi lâzım :
Şöyle ki :
Farklı zamanlarda annem meşhur “maydanoz-limon” kürünü uyguladı. (Bir yıl arayla). Her iki denemede de farkettim ki her zamanki şekilde ve dozajda tansiyon ilacı alıp, tansiyonu gayet iyi giderken sadece bu kür zamanlarında fazlasıyla tansiyonu fırlıyor.. Kullandığı ilaç “ACE inhibitörü” sınıfından ve beraberinde potasyum tableti/takviyesi yapılmaması önemle bildirilmiş
Biz buna zaten dikkat ediyorduk ama maydanozun da yüksek miktarda potasyum içerdiğini öğrenince ilaçla çakıştığını düşünmeye başladım.. Tesadüf olamaz çünkü..

Tabii normalde potasyum veya maydanoz kötü değil, tersine çok iyi..Yanlış anlam çıkmasın.. Fakat fazladan potasyumun olumsuz olacağı ilaç prospektüsünde uyarılar kısmında belirtildiği için, bu tür tansiyon ilaçları ile beraber “kür” olarak uygulanması ters sonuçlara yolaçabilir.. Kaş yapayım derken göz çıkarmamak için diğer insanları uyarmak istedim..

Maydanoz Nasıl Ekilir

Maydanoz nasıl ekilir, maydanoz için fide yetiştirme yapılmamaktadır. Tohumları direkt olarak toprağa ekilmektedir. Çok yıllık bir bitki olduğundan, kökü uzun yıllar toprak altında kalabilir. Otsu bitkilerden olduğundan, gövdesi odunlaşma yapmaz. Ekim için düz yapraklı türlerinden tercih etmelisiniz.

Kıvırcık yapraklı olanların tadı pek beğenilmez, aynı zamanda yaprakları da daha kalın olur. Ekim için ilkbahar aylarını beklemelisiniz. Bu bitki ılıman iklime ve yüksek rutubete sahip olan bölgeleri daha fazla sever. Böyle özelliklere sahip olan yerlerde yıl boyunca yetiştirilebilir. Soğuk yerlerde şartlara göre ilkbahar ve sonbahar arasında yetiştirilebilir.  Toprak açısından fazla seçici olmadığından, besin maddeleri zengin olan topraklarda yetiştirilebilir. Yine de derin bünyeye sahip topraklarda iyi sonuçlar verir. PH değerleri 5,5 ve 8,0 arasında olan topraklar en uygun özelliklere sahiptir. Yaz aylarının kurak olduğu bölgelerde yetiştirme tavalarında, yağışlı ve rutubetli bölgelerde tarlada şeritler halinde ekilir. Ekim yapacağınız tarlanın otlardan temizlenmiş olması gerekir. Yabancı otların olması üretimi düşüren etkenlerden biridir.

Maydanoz nasıl ekilir?

    Toprağın yabani otlardan arındırılarak, ekimden en az bir ay önce çiftlik gübresi ile gübrelenmesi ve derince sürülmesi gerekir

İlkbahar geldiğinde toprağı ekim için hazırlamaya başlamalısınız.
Tava biçiminde üretim yapılacaksa, tarlanın seviyesinden 10-15 cm aşağıda kalacak biçimde, 100-120 cm genişlikte ve istediğiniz uzunlukta hazırlık yapmalısınız. Tarlada üretim yapılacaksa bu hazırlığa gerek yoktur.
Tarladaki toprağı düz bir konuma getirerek sulamalısınız.
Tohumları toprağa açtığınız şeritlere tuz serper gibi atın.
Tohumların üstüne ince bir tabaka toprak atın.
Yeniden toprağı hafifçe sulayın.
Çimlenme dönemi uzun sürdüğünden, tohumların atılmasından sonra 3-4 hafta beklemeniz gerekmektedir. Çimlenmenin düzgün olabilmesi için, bu dönemde sulamaya önem vermeniz gerekir. Bu dönemde sulamayı yağmurlama şeklinde yapmalısınız. Bitki biraz büyüyüp, 2-3 yapraklı olduğunda salma sulama yapabilirsiniz. Maydanoz suya karşı hassas olduğundan, suyu fazla göllendirmemeniz gerekir. Suyu uzun süre bitkinin üzerinde tutmanız onları sarartarak, ölmelerine neden olur. 
Tohumlar çimlendikten sonra büyüme döneminde, maydanozlarla birlikte büyüyen yabani otları temizlemelisiniz. Bu şekilde maydanozların topraktan daha fazla besin almasını sağlayarak, büyümelerine yardımcı olursunuz.

Maydanoz Diyeti

Maydanoz Diyetinden, aşırı kilolarınızdan kurtulmak için faydalanabilirsiniz. Bunun için sizlere sunacağımız maydanoz kürlerini gönül ferahlığıyla hazırlayarak kullanabilirsiniz.

Maydanozsuyu kürü sizler için doğal bölgesel zayıflama yöntemlerinden sadece bir tanesidir. Maydanozsuyu kürü, karın ve göbek kısımlarında biriken yağların yakılmasına yardımcı olarak belirtilen bölgelerde önemli derecede incelme sağlar.

Maydanozun en önemli sırrı bünyesinde saklı olan yağ yakıcı özelliği sayesinde bölgesel incelmeyi sağlayacak nitelikte olmasıdır. Maydanozsuyu kürleri sağlıklı kilo vermek isteyenler için oldukça ideal bir yöntem olmakla birlikte, yürüyüş ve egzersiz ile desteklendiğinde daha olumlu cevaplar almanızı sağlayacaktır.

Maydanoz diyetinde ilk akla gelen önemli soru maydanoz kürlerinin hazırlanma şeklidir. Sizi rahatsız eden fazla kilolarınızdan bir an önce kurtulmak istiyorsanız veya bölgesel incelmeye ihtiyaç duyuyorsanız doğal yöntemlerle hazırlayacağınız maydanoz kürleri ile istediğinize kavuşabilirsiniz.

Maydanoz Kürünün Hazırlanışı:

Bir demet taze maydanozu bol suda iyice yıkadıktan sonra incecik doğrayın ve üzerine 4 su bardağı su ekleyerek kaynamaya bırakın. Su kaynadıktan sora kısık ateşte 15-20 dakika kadar daha kaynatarak ocaktan alın ve üzerini kapatıp demlenerek hafif ılımasını bekleyin.  Bu ölçülerde hazırlanan maydanoz kürünü gün içerisinde tüketip ertesi gün aynı şekilde devam ederek her gün kullanmalısınız.

Maydanoz diyeti için bir başka kür; Bir bağ maydanozdan 15-20 dal saplarıyla beraber alarak mutfak robotunuza atın ve üzerine 1 su bardağı su ekleyerek iyice robottan geçirin. Elde edilen bu karışımı sabahları için. Bu küre 15 gün devam ederek gözle görülür bölgesel bir incelme sağlayarak hoş ve kalıcı bir fiziğe kavuşmuş olacaksınız.

Maydanozun Faydaları

Maydanoz A, C, E ve K vitaminleri ile demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, kükürt ve fosfor mineralleri açısından oldukça zengin bir bitkidir. Bilim adamları maydanozun faydalarını araştırmış ve insan vücudunda birçok hastalığın önleyici ve tedavi edici özelliği olduğunu ispatlamışlardır.

Uzmanlar aynı zaman da maydanozun her sofrada olmasını ve yenmesinin kişinin sağlığı açısından çok faydalı olduğunu söylemektedirler. Günde 7-8 adet maydanoz yemek günlük ihtiyacımız olan C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır.

Maydanozun faydaları aşağıdaki gibidir :

    Maydanoz bağırsakları çalıştırdığı için sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler.
    İdrar söktürücü ve terletici özelliği olduğundan dolayı vücuttaki kirli kanı temizler ve dışarı atar.
    Bağırsakları çalıştırdığı için mide ve bağırsak gazlarını söküp, vücuttan atar.
    İdrar söktürücü özelliğinden dolayı böbrek taşlarının düşmesinde yardımcı olur.
    Bağırsak ve vücutta bulunan kurtları temizler.
    Mide asit salgısını arttırdığı için iştah açıcı özelliği vardır.
    Anti bakteriyel etkisinden dolayı ateş düşürücü özelliği vardır.
İçinde bulunan magnezyum ve kalsiyum elementleri olduğundan dolayı diş etlerini güçlendirir ve kemik gelişimin de etkin rol oynar.
Kalp ve damar hastalıkları ile kanser oluşumuna karşı önleyici etkisi vardır.
Karaciğer, romatizma ve egzama hastalıklara karşı önleyici etkisi vardır.
Kadınların adet dönemlerinin düzenlenmesinde etkin rol oynar.
A ve C vitaminleri içerdiğinden dolayı cilde canlılık verir ve cilt lekelerinin oluşumunu engeller.
E ve K vitaminlerini içerdiğinden dolayı saçı canlı gösterir ve kepek oluşumunu engeller.
Adrenalin salgısı saldığı için cinsel gücü ve isteği artırır.
Kansızlık sorunu olan kişiler ve çocuklar günde 7-8 adet maydanoz yiyerek kansızlığı önleyebilirler.
Uyku sorunu olan kişiler yatmadan önce bir tutam maydanoz yediklerinde uykuyu düzenleyici etkisi vardır.
Bulantı, kusma ve nefes darlığında kişiyi rahatlatıcı özelliği vardır.
Ağız kokusu olan kişiler her gün yemekten sonra maydanoz yedikleri taktir de ağız kokusunu önler ve ferahlatıcı özelliğe sahiptir.

Maydanoz Suyu Zayıflatırmı

Maydanoz suyu zayıflatırmı, maydanoz suyu düzenli olarak kullanıldığında vücutta bulunan yağlar yakılarak zayıflama sağlayabilir. Bu zayıflamanın geçici olduğunu belirtelim. Maydanoz suyu metabolizmayı hızlandırdığından, etkileri hemen görülmeye başlar. Zayıflama vücuttan su atımıyla sağlandığından, siz de zayıfladığınızı düşünebilirsiniz. Gerçek faydasını görmek isterseniz, devamlı olarak kullanmalısınız. Gerçekten zayıflamaya ancak bir hafta sonra başlayabilirsiniz. Fakat 15 günden sonra ara vererek kullanmanız gerekmektedir.

Maydanoz suyunun faydaları nelerdir?

    Düzenli olarak kullanılırsa vücuttaki yağları yakmaya yardımcı olur.
    Cildi zararlı toksinlerinden arındırdığından, parlak ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.
    Kronik prostat hastalarına iyi gelir.
    Karaciğer dostu olduğu için, karaciğeri zararlı toksinlerden arındırarak, sağlıklı olmaya faydalı olur.
    Karaciğer yağlanmalarının önüne geçer.
    Afrodizyak etkisi bulunmaktadır.
    Demir eksikliği yaşayanlar için tavsiye edilir.
    Soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelir.

    Adet ağrılarını dindirmekte ve adet kanamalarını düzenlemekte etkilidir.
    Kanda bulunan oksijen miktarını yükselttiğinden, böbreklerin, karaciğerin ve idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur.

Maydanoz suyu nasıl hazırlanmalıdır?

Suyu hazırlamak için, yarım demet maydanozu saplarıyla birlikte ayıklayarak yıkayın. Bunun için taze ve sararmamış olan küçük yapraklı maydanozları tercih edin. İki su bardağı suyu kaynatarak, maydanozları içine atın. Karışımın 2-3 dakika kadar kaynamasına izin vererek, ocağın altını kapatın. Karışımı 10 dakika dinlendirdikten sonra, sıcak veya ılık olarak tüketebilirsiniz. Bunu dilerseniz kaynatmadan, mutfak robotundan geçirerek te yapabilirsiniz. Günde bir bardak içmeniz yeterli olacaktır. 15 gün süreyle içtikten sonra, 1 hafta -10 gün kadar ara vermelisiniz. Bunu yılda üç kez tekrarlayabilirsiniz. Hamile olan bayanların ilk üç aylık dönemde bunu içmemelerini öneririz. Aynı şekilde böbrek iltihabı olan hastalar için de, maydanoz suyu tavsiye edilmemektedir.

Maydanoz Limon Kürü

Maydanoz limon kürü 15 günlük sürelerle uygulanmalıdır. Maydanoz ve limon sindirimi kolaylaştırarak, besinlerdeki vitaminlerin enerjiye dönüşmesine yardımcı oluyor. Vücutta bulunan dokuların sağlığını korumaya yardımcı oluyor. A ve C vitamini deposu olan bu gıdalar, vücudun vitamin ihtiyacını sağlamaktadır. Vücudunuzu toksinlerden arındıracak olan kür sayesinde, bir çok hastalığa karşı korunma sağlayacaksınız. Ayrıca kilo vermenizde yardımcı olacaktır. Karaciğer dostu olan maydanoz, zararlı olan kimyasal maddeleri etkisiz hale getirir. Karaciğeri arındırdığından, sağlıklı çalışan bir karaciğere sahip olursunuz.

Maydanoz limon kürünün faydaları nedir?

    Karaciğer yağlanmasında faydalı olur.
    Yağ yakma özelliğiyle kilo vermekte etkili olacaktır.
    Cilt altında iltihaplanma varsa, bunların tedavisine yardımcı olur.
    Cildin parlak ve pürüzsüz görünmesine katkı sağlar. Cildin karaciğerin aynası olduğunu unutmayın.
    Hepatit B ve C hastalarında, kullanılan ilaçların meydana getirdiği olumsuz etkileri yok edecek bir destekleyici olacaktır.

Maydanoz kürü nasıl hazırlanır?

    15-16 sap doğal ortamlarda yetişmiş maydanoz
    1 limon suyu
    Yarım su bardağı klorsuz su

Kürü hazırlamak için, maydanozları saplarıyla beraber, limon suyunu ve suyu blenderden geçirmeniz gerekir. Buradan elde edeceğiniz karışımı sabahları kahvaltıdan 15 dakika önce, aç karnına 15 gün süreyle içmelisiniz. 15 günün sonunda 5-6 gün ara vermeniz gerekir. Daha sonra yeniden 15 günlük bir kür daha uygulayabilirsiniz.

Maydanoz limon kürü uygulamasında dikkat edilmesi gerekenler nedir?

    Maydanozun iri yapraklı, iri saplı olanlarından kullanmayın. Bunu sadece kürde değil, yemeklerinizde de kullanmayı tercih etmeyin.
    Boyları 20 cm geçmeyen, bol yapraklı, yeşil ve taze olan maydanozları tercih edin.
    Bu kürü yılda üç kez uygulayabilirsiniz.
    15 günlük uygulamadan sonra mutlaka ara veriniz.
    Hamileliklerin ilk üç ayında kullanılmamalıdır.

Rüyada Maydanoz Görmek

Rüyada maydanoz görmek, sakinlik ve huzur ile tabir edilir. Rüyayı gören kişiyi sıkıntıların ve huzursuzlukların olmadığı bir dönem bekliyor demektir. Rüyada maydanoz görmek genelde hayır olarak yorumlanır.  Bazı rüya tabiri yapan kişilere göre rüyada maydanoz gören kişi Allah katında en makbul kişi olarak görülür. Çeşitli belalardan uzak, cebi sürekli para gören, yüreği sevgi dolu, tehlikeye girmeyen ve hayatı boyunca Allahın hayır olan işlerinden faydalanan biri olarak ifade edilir.

Rüyada maydanoz görmek, kalp temizliğine de alamet eder. Rüya sahibinin maddi yönde kazançlar elde edeceğini ve bunu kalbinin temizliği sayesinde gerçekleştireceğine ifade eder. Bu rüya sahibine hayır ve bereket getirir. Özellikle rüya sahibinin ailesinde yaşanan sıkıntıların ve huzursuzlukların gideceğine işaret eder.
Rüyada görülen maydanoz sahibine şans ve uğur getirir. Bilhassa bu rüya darlı ve sıkıntılı bir zamanda görülmüş ise sahibini kurtarır ve dertlerine çare olur. Mesleki yaşamında gerilerde olan ve ciddi derece de parasal kayıplar yaşayan kişi eğer bu rüyayı görmüş ise işinde muvaffak olacağına ve Allahın izni ile bütün işlerinden alnının akı ile çıkacağına işaret eder. Rüyada maydanoz aldığını görmek ise rüya sahibinin hastalıklardan kurtulacağına ve iyileşeceğine alamet eder. Vücudunun güçleneceğine ve kafasının dinç olacağına yorumlanır. Hatta bazı rüya yorumcuları rüyada maydanoz almayı şu şekilde yorumlamışlardır. Bu rüyayı gören kişinin yüreğinin feraha ereceğine, hayatının huzur dolu olacağına ve yaşamı boyunca hastalık yüzü görmeyeceğine işaret eder.

Maydanoz Suyu

Maydanoz, A, C ve K vitamini bakımından oldukça zengin bir bitki olup, aynı zamanda yüksek oranda kalsiyum, demir ve potasyum içermektedir. Bu özellikleri ile sadece yemeklerde ve salatalarda kullanılan bir bitki olmayıp, çeşitli hastalıkların tedavisi için tüketile bitkiler arasında da yer almaktadır.

Maydanoz suyu, böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu, adet dönemi problemleri, sindirim sorunları, ödem, astım ve öksürüğe karşı kullanılır.

Maydanoz Suyunun Hazırlanması:

Maydanozun yaprakları çok küçük olduğu için Maydanoz suyunun hazırlanması çok zordur. O yüzden birkaç farklı sebze kullanmanız daha iyi olacaktır. Üstelik saf maydanoz suyunun tadı acı olmaktadır. Ayrıca bazı yan etkileri de söz konusudur. Hazırlamak istediğiniz maydanoz suyuna havuç, salatalık, kereviz ve domates suyu ekleyerek vitamin ve mineral bakımından zenginleştirilmiş olduğunuz gibi, işinizi de kolaylaştırmış olursunuz.

Maydanoz Suyunun Besin Değeri:

100 gr. Taze maydanozun içerdiği besin değerleri

    34 Kalori
    7,7 mg Demir
    760 mg Potasyum
    200 mg Kalsiyum
    4040 mcg A vitamini kaynağı Betakaroten
    10 mg Folik Asit
    190 mg C vitamini

Maydanoz Suyunun faydaları:

İdrar Söktürücü: Maydanoz suyu çok etkili bir idrar söktürücüdür. Bu özelliği, safra ve böbrek taşlarının vücuttan kolayca atılmasını sağlamaktadır. Fakat böbrek veya safra taşınız varsa maydanoz suyu kullanmadan önce doktorunuza mutlaka başvurunuz.

Öksürük ve Sinüzit: Maydanoz suyu, alerji veya hastalık nedeniyle artan mukusun vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanında öksürüğün arttığı ve sinüslerin tıkandığı zamanlarda maydanoz suyu veya çayı faydalı olmaktadır.

Cilt Bakımı: Ciltte kırışıkların giderilmesinde ve sivilcelerin kurutulmasında faydalıdır

Maydanozun Zararları

Maydanoz, doğal ve yardımcı bir ürün olarak bazı hastalıkların tedavisinde ve diyet dönemlerinde uzmanlar tarafından kısa dönemli olarak her yetişkine kullanması için tavsiye edilir. Sofralarda yemeklerin yanında ve salatalarda yemekten zevk aldığımız maydanozlar, hoş kokuları ile hemen hemen her evde bulundurulur. Ancak bazen uzun süreli ve fazla miktarda maydanoz veya maydanoz suyu tüketmek böbrek ve karaciğer sorunlarına yol açabilmektedir.

Maydanoz Tüketilmesinin Zararlı Olabileceği Durumlar:

Maydanozun cilde faydalı olduğu bilinir. Cildi sıkılaştırdığı, siyah noktaları yok ettiği ve sivilceleri kuruttuğu bilinir. Ancak maydanoz tohumu yağı cilde direkt olarak sürüldüğünde ciltte kaşıntı ve döküntü meydana getirebilir.

Yemeklerde tat ve koku verme amaçlı kullandığımız maydanozun bilinen bir zararı yoktur. Fakat yoğun olan yağı ve suyunun gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmemektedir. Sadece maydanoz değil içeriğinde maydanoz bulunan bazı kapsüllerinde kullanılmaması gerekmektedir. Maydanoz kapsülü, yağı ve suyu gebelik döneminde düşük olasılığını arttırdığı bilinmektedir. Eğer kullanılacaksa doktora danışılarak çok az miktarda kullanılmalıdır.

Maydanozun uzmanların tavsiye ettiği dozajda kullanıldığında idrar söktürücü özelliği olduğu bilinir. Fazla miktarda maydanoz veya maydanoz suyu tüketmek, vücudun sodyumu tutmasına ve ödem oluşmasına neden olabilmektedir.

Aynı zamanda sodyumun vücutta tutulması yüksek tansiyonu olan hastalarda olumsuz etkilere yol açabilmektedir.
Maydanoz yağı veya suyu böbreklerin sağlığını korurken, eğer bir böbrek hastalığı mevcut ise, böbreklerin daha da kötüleşmesine neden olabilmektedir.

Maydanozun zayıflamak amacıyla aşırı şekilde tüketilmesi, etkili bir bağırsak çalıştırıcı olması nedeniyle bağırsaklarınızın çalışmasını olumsuz şekilde etkileyebilir.

Maydanozla Etkileşen İlaç Türleri:

Kan sulandırıcı, inceltici ve pıhtılaşmayı önleyici bazı ilaçlar maydanozla etkileşime geçerek, bunun sonucunda ilacın etkisi azalarak kanda pıhtılaşma oluşmasına neden olabilmektedir. Bu tür ilaç kullananlar doktoruna danışmalıdır.

İdrar sökücü ilaç kullananlar içinde durum aynıdır. Vücudun gerekenden fazla su kaybetmesi sonucu kan basıncının düşmesine ve baş dönmesine neden olabilmektedir.

Maydanoz Kullanımı İçin Tavsiye Edilen Dozlar:

Maydanoz kullanımı için herhangi bir rakam vermek mümkün değildir. Çünkü maydanoz tüketimi kişiden kişiye değişiklik gösterdiği gibi, sağlık durumuna göre de değişebilmektedir. Burada unutulmaması gereken en önemli nokta, yararı olduğunu bildiğimiz bir bitkinin gerekenden fazla miktarda ve bilinçsiz olarak tüketilmesi, beraberinde başka sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bazı kaynaklarda günde 6 gram maydanoz tüketilmesinin insan sağlığı açısından yararlı olduğu söylense de bu konuda herhangi bir bilimsel çalışma yoktur. Bu nedenle bu gibi bitki takviyelerine başlanmadan önce doktora başvurmak en akılca yapılmış davranış olacaktır.

Maydanoz Kürü

Maydanoz kürü, son yılların en çok konuşulan zayıflama ürünü olarak diyet listelerinde yerini almaktadır. Dergi, gazete ve televizyonlarda hemen her gün bu kürün zayıflatma zayıflatıcı özelliği konuşulmakta. Kilo sorunu olanlar, düzenli sporun yanında bu mucize kürü kullanarak hayalini kurdukları kiloya kavuşabilmekteler. Maydanoz kürü birçok insan tarafından denenmiş ve başarılı sonuç alınmıştır.

Yeşil yapraklı, damarlı bir bitkidir. Bu bitkinin sağlığımıza yararları zaten birçoğumuz tarafından bilinmektedir. Bugün maydanoz birçok kişi tarafından sofralarda yer verilen bir bitkidir. Yemeklerin yanında ve salatalarda lezzeti ve kokusu sayesinde sofralarımızı güzelleştirmektedir. Bu mucizevi bitki kürü yapılarak farklı şekillerde de kullanılmaktadır. Ancak maydanoz tek başına zayıflamada etkili değildir. Tek başına sadece vücuttan su atılımı sağlar. Limon suyu ile birlikte kullanıldığında yağ yakıcı ve kilo verdirici özelliğe kavuşmaktadır.

Maydanoz Kürü Malzemeleri:

    1 demet hormonsuz maydanoz sapları ile birlikte
    1 Adet limonun suyu
    2 su bardağı su

Maydanoz Kürü’nün Yapılışı: Bir demet maydanoz sapları ile birlikte güzelce yıkanır. Sapları ile birlikte blendere atılır. Limon suyunu ve iki bardak klorsuz suyu ekleyip blenderden geçirilir. Hazırlanan yeşil su sabahları aç karna kahvaltıdan 15 dakika önce içilir. 15 gün uygulanır ve sonra bir hafta ara verilir. Ara bittikten sonra yeniden bir 15 günlük kür daha hazırlanır ve uygulamaya başlanır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, 15 günden fazla kullanılmamasıdır. Kullanılan bu yöntemle yaklaşık olarak bir ayda 4 kilo verilebilmektedir.

Maydanoz kürünü kullanarak kilosunu korumaya çalışan birçok ünlü isim vardır.
Son yılların favori zayıflama ürünüdür. Bu şifa kaynağı kür sadece zayıflamak için değil, bunun yanında birçok hastalığın şifası içinde kullanılabilmektedir.

Maydanoz Kürü’nün Faydaları:

    Yağ yakma özelliği ile kilo vermemize yardımcı olur.
    Karaciğer yağlanmasına karşı çok faydalıdır.
    Deri altında oluşan iltihaplanmalara karşı faydalıdır.
    Cildin gençleşmesinde ve parlak görünümünde faydalıdır.
    Böbrek ve mesane taşı olanlarda, taşların düşürülmesinde bu kürü kullanabilir.
    İnce bağırsağın düzenli çalışmasında yardımcı olur.
    Ödem atma özelliği vardır. Vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atar.
    İyi bir idrar söktürücüdür.
    İyi bir ter atıcıdır.

Zahmetsiz ve kolay yapılan bu kür yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok diyetisyen tarafından tavsiye edilen bir zayıflama ürünüdür. Ancak bu şifa kaynağının tüketimi kontrollü yapılmalıdır. Aksi takdirde yarar yerine zarar verir hale gelebilir.

Aşırı Tüketiminin Zararları:
Tansiyonu düşük olanların kullanmaması gerekmektedir. Tansiyon düşürücü özelliği olduğu için zararlıdır. Bunun yanında hamilelik dönemlerinde bayanların uzak durmaları gerekmektedir. İçeriğinde bulunan maddeler düşük yapma riskini arttırabilmektedir. Ayrıca kemik erimesi (Osteoporoz) hastası olan kişiler ve kalsiyum eksikliği olanlar bu kürü fazla tüketmemelidir. Vücuttaki kalsiyum emilimini arttırdığı için istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Böbrek hastası olanlarında fazla kullanmaması veya doktora danışarak kullanması gerekmektedir. Fazla tüketilmesi böbreği olumsuz etkileyebilir ve hastalığın daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Maydanoz Zayıflatırmı
Maydanoz suyu zayıflatırmı, Maydanozun içeriğindeki yağ yakıcı özelliği ile maydanoz suyu düzenli olarak kullanıldığında vücut yağ oranımızı düşürmemize yardımcı olabilir. Ayrıca maydanoz suyu metabolizmamızı hızlandırdığından dolayı etkileri kısa sürede görülebilir. İnsan sağlığına yararlı etkilerinin yanında suyunun da sağlıklı kilo vermeye yardımcı oluşuyla bilinen bir bitkidir. Vücudumuza birçok yararı olan bu bitkinin en önemli işlevlerinden birisi zayıflatıcı etkisinin olmasıdır. Vücuttaki ödemi atmada yararı vardır. Bu şekilde zararlı maddeler vücuttan uzaklaştırarak terletir ve idrar söktürür. Sindirim sistemimize yardımcı olarak zayıflamamıza olanak sağlar. Zayıflamak için genelde maydanoz suyu tercih edilir. Bilinen birçok diyet listesinde maydanoz suyuna yer verilir. Fakat maydanoz suyu tek başına yararlı olmayabilir. Zayıflatıcı etkisinden daha fazla yararlanmak için limon suyu ile birlikte ve düzenli egzersizle desteklenmesi yararlı olacaktır. Maydanozun bu özellikleri dışında A, C ve K vitaminleri açısından zengindir. Aynı zamanda yüksek oranda kalsiyum, demir ve potasyum içermesi nedeniyle günlük hayatta sadece yemeklerde değil bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.
Fakat bu yararların dışında  bazı durumlarda kullanılması sakıncalı olabilmektedir. Örneğin hamilelerin fazla maydanoz ve maydanoz suyu tüketmeleri istenmemektedir. Çünkü kasılmalara sebep olabileceği için sakıncalıdır. İdrar söktürücü ilaçlar veya başka bir hastalık nedeniyle kullandığınız ilaçlar varsa olası bir yan etkiyle karşılaşma durumunda doktorunuza başvurmalısınız.

Maydanoz suyunun hazırlanması:
Bir tutam maydanozu saplarıyla birlikte ayıklayarak yıkayın. İki su bardağı suyu kaynatarak maydanozları içine atın. Birlikte 2-3 dakika kaynatın. Biraz dinlendirdikten sonra sıcak veya ılık olarak tüketebilirsiniz.

Maydanoz suyunun bazı faydaları:

    Düzenli olarak kullanımı sonucunda vücut yağ oranımızı düşürmede etkilidir.
    Vücudun su tutmasını önler.
    Metabolizmamızı hızlandırır.
    Vücuttan ödemi uzaklaştırır.
    Cildi zararlı toksinlerden arındırır.
    Sindirim sistemini rahatlatır.
    İdrar söktürücü ve terletici etkisi vardır.
    Böbrek taşı, idrar yolu rahatsızlıkları, sindirim sorunlarını gidermede etkilidir.

Maydanoz Suyu Adet Söktürürmü

Maydanoz suyu adet söktürürmü: Adet gecikmesi çoğu kadı için sıkıntı kaynağıdır. Adet gecikmesi hormonal değişiklikler, stres, ilaçlar, kilo değişikliği, seyahat, yaş veya hastalık kaynaklı bir takım nedenlere bağlı olabilir.  kronik olmayan adet gecikmelerinde (stres ve seyehat gibi)evde doğal olarak hazırlanan bitkisel çaylardan yararlanılabilir. Bitkisel çaylardan bazıları, papatya, maydanoz, kekik, kantaron, civanperçemi ve safrandır. Bunlar içinde maydanoz çayı ve maydanoz suyunun adet söktürmede etkili olduğu bilinir. Bilimsel olarak da tamamen maydanoz kökünden üretilmiş Apyol Enver isimli ilaç, adet söktürücü ve adet sancılarını giderici olarak piyasada satılmaktadır.

Maydanoz suyu adet söktürürmü: Maydanoz çayı nasıl yapılır; 1  bardak suya bir tatlı kaşığı maydanoz tohumu ilave edilerek 15 dakika demlenmeye bırakılır. Gün içinde sabah,öğlen ve akşam olmak üzere birer bardak tüketilir.
1 bardak kaynatılmış suya 1 çorba kaşığı kurutulmuş maydanoz eklenerek 15 dakika beklenir. Gün içinde üç defa olmak üzere tüketilir. Taze maydanozla çay hazırlamak için  sapları kesilmemiş yarım demet maydanoz 2 bardak kaynamış su içine atılır 1-2 dakika kısık ateşte kaynatılır ve demlenmeye bırakılır. Günde üç bardak olmak üzere sıcak veya ılık olarak tüketilir.

Maydanoz suyu adet söktürürmü: Maydanoz suyunun hazırlanışı; 1 demet maydanoz miksere atılarak bir dakika mikserden geçirilir, tülbent yardımı ile süzülerek içime hazır hale gelir.Yarım demet maydanoz (sapları ile birlikte) 2 yemek kaşığı limon ve 1 bardak klorsuz su 2 dakika boyunca mikserden geçirilir ve tüketilir.

Not: Üst üste iki bardak maydanoz suyu içmeyin her bardak arasında 4 saat olmasına dikkat edin. Günde üç bardaktan fazla maydanoz suyu yarar yerine zarar verebilir.

Maydanoz Suyu Diyeti

Maydanoz suyu diyeti: Maydanoz. A,C ve K vitamini bakımından oldukça zengin bir bitki olup,  yüksek oranda kalsiyum, demir ve potasyum içermektedir. Bu özellikleri ile  yemeklerde ve salatalarda kullanılan bir bitki olmayıp, bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Maydanoz suyu, böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu, sindirim sorunları, ödem, astım ve öksürüğe karşı kullanılır.

Maydanoz suyu diyeti: Hazırlanışı; Maydanozun yaprakları küçük olduğu için maydanoz suyunun hazırlanışı oldukça zordur.Onun için farklı sebzelerde kullanmanız  iyi olur. Saf maydanoz suyunun tadı acı olmakla beraber bazı yan etkileri de vardır. Hazırlamak istediğiniz maydanoz suyuna havuç,  kereviz, salatalık ve domates suyu ekleyerek vitamin bakımından zenginleştirmiş olduğunuz gibi işiniz de kolaylaşmış olur.

Maydanoz suyu diyeti: 100 gram maydanoz suyunun besin değerleri;

    34 kalori
    7,7 mg demir
    760 mg potasyum
    200 mg kalsiyum
    4040 mcg A vitamini kaynağı betakaroten
    10 mg folik asit
    190 mg C vitamini

Maydanoz suyu diyeti: Maydanoz suyunun faydaları;

İdrar söktürücü: Maydanoz suyu etkili bir idrar söktürücüdür. Safra ve böbrek taşlarının vücuttan kolayca atılmasını sağlar.

Öksürük ve sinüzit: Maydanoz suyu, alerji ve hastalık nedeni ile artan mukusun vücuttan hızla atılmasına yardımcı olur. Öksürüğün arttığı ve sinüslerin tıkandığı zamanlarda maydanoz suyu faydalıdır.

Cilt bakımı: Cildin ihtiyaç duyduğu C vitaminini karşılaması nedeni ile cilt kırışıklıklarına ve sivilcelerin kurutulmasına faydalıdır.

Böbrek sağlığı: Böbrek taşlarının atılmasına yararlı olduğu gibi fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olur.

Kilo verme: Verilen diyet listelerinin çoğunda maydanoz suyunu görmekteyiz. Nedeni sadece yağ yakmaya, kilo vermeye değil vücutta bulunan fazla suyun atılmasına yardımcı olmasıdır.

Kalp sağlığı: Maydanoz içerisinde bulunan folik asit sayesinde damarlarda yüksek oranda bulunan ve tahrik eden homosistein adlı molekülün atılmasına yardımcı olur.

Göz sağlığı: maydanoz göz sağlığı için gerekli olan A vitamini bakımından zengindir.

Kanserden koruma: Maydanozun önemli özelliklerinde biride, kolon,meme ve cilt kanserlerinden korunmak için önerilen bitkilerden olmasıdır. insanlar üzerindeki etkisi kanıtlanmamış olsa da hayvanlar üzerinde kanser hücresinin çoğalmasını önlediği kanıtlanmıştır.

Maydanoz Çayı

Maydanoz çayı, Çay dediğimizde aklımıza bir çok çeşit geliyor.Bunlardan bazıları da bitki çayları. Bitki çayları hemen hemen bütün hastalıklara bitkisel ilaç olarak öneriliyor. Bitki çayları dediğimizde aklımıza birçok çay geliyor. Bu çaylardan biri de maydanoz çayı.

Maydanoz çayının faydaları

    Vitamin eksikliğine
    Demir eksikliğine
    Romatizma ağrılarına
    Diyabet ve kolon kanserine
    İdrar söker
    Adet dönemi ağrıları
    Böbrek taşına
    Sindirime yardımcı olur
    Maydanoz folik asit bakımından oldukça zengindir. Bu yüzden kalp damar hastalıklarında etkili korunmaya yardımcı olur.
    Kalp krizi ve inme riskini düşürür.
    Tümör gelişimini yavaşlatma

Maydanoz çayı için gerekli olan malzemeler

    Taze maydanoz (kurutulmuş maydanozda olabilir)
    Kaynamış su
    Bal
    Limon

İlk öncelikle taze maydanoz olursa daha lezzetli olur.

Fakat bu sizin tercihiniz nasıl isterseniz öyle yapın. Ben taze maydanoz ile olan çayın tarifini vereceğim. İlk önce çayımızı yapacağımız kabımızı çıkarıyoruz. Taze yapraklı maydanozlarımızı bıçak ile ince ince doğruyoruz. Taze yapraklı maydanozlarımızı doğradıktan sonra çıkardığımız kabımıza koyuyoruz. Doğradığımız maydanozlarımızı koyduğumuz kabımızın üzerine kaynattığımız suyu ilave ediyoruz. Kabımızın içerisine suyumuzu da ilave ettikten sonra bir kaç dakika yani yaklaşık olarak 4-5 dakika bekliyoruz. Çayımızın demini alması için 4-5 dakika bekledikten sonra çayımızı afiyetle içeceğimiz bardağımıza bir süzgeç yardımı ile süzüyoruz. Maydanoz çayımız böyle acı olacağı için damak zevkimize göre bardağımıza bal ile limon ekleyip karıştırıyoruz ve afiyetle içiyoruz. Afiyet olsun. Sevginizi katarak yapmayı unutmayın.

Author: Raşit Tunca