Suya Düşen Akıllı Telefonu Kurtarmak için Yapılması Gerekenler

Herkesin aklına geldiğinde tüylerinin diken diken olduğu durum: telefonun suya düşmesi. Kimse başına böyle bir durum gelsin istemiyor ama geldiği zaman da hazırlıklı olmalısınız. Bu yazımızda telefonunuz suya düştüğü zaman ne yapmalısınız, nasıl müdahale etmelisiniz bunlardan bahsedeceğiz. Değineceğimiz ilk konu ise telefon ıslandığı, suya düştüğü zaman ne yapılmaması gerektiği.
Telefon ıslandığı zaman yapılan en önemli hatalar

Telefon ıslandığı zaman saç kurutma makinasıyla kurutulacağı düşüncesi telefonu daha da bozuyor. Saç kurutma makinasıyla verdiğiniz ısı telefonun donanımına zarar verdiği gibi suyun bütün parçalara yayılmasına neden oluyor ve telefon kurtarılamaz hale geliyor.
Elektrikli süpürgeyle suyun çekilmesi gibi bir durum söz konusu değil. Elektrikli süpürge telefonun içinde suyu çekemeyeceği gibi önemli donanımlara zarar veriyor.

prinç

Bu iki yöntemi kesinlikle uygulamayın. Bu iki yöntem en sık kullanılan yöntemler ve en büyük hatalar. Telefonun bozulmayacağı varsa bile bozulur. Dikkatli olun ve aşağıdaki önerileri uygulayın. Not olarak belirtmek gerekir ki telefonun suya düşmesi çok önemli sorunları beraberinde getiri ve telefonun bir daha kullanılamama ihtimali ya da tamire gitme ihtimali çok yüksektir. Ama tavsiyeler bir ihtimal işe yarayabilir. İşte ıslak telefona nasıl müdahale edileceğiyle ilgili tavsiyeler;

Telefona su sızdığı zaman hızlı bir şekilde kapatılması ve pilinin çıkarılması gerekiyor. Telefonu kapatın ve pili çıkartın. Telefonun çalışması ve devrelerinde elektriğin dolmaşması, kısa devre ihtimalini arttırır. Pili çıkartarak bunu engelleyin. Ayrıca telefon çalışır haldeyken ısı sonucu içindeki su buhar yapar ve bütün donanımlara ulaşır.
Islak telefonu temiz bir bezle, havluyla ya da suyu çeken narin bir şeyle kurulayın. Dışarda kesinlikle su kalmasın. Telefonun dış tarafı kup kuru olmalı. Hala içeri su girme ihtimalini ortadan kaldırmalısınız.
Telefonun çıkan bütün parçalarını çıkarın. Başta pil olmak üzere, hafıza kartı, simkart belki ön kapak… Ne varsa çıkarın. Arka kapağı açılmayan cihazlar için yapılabilecek Bir şey yok.
Ulaşabildiğiniz her yeri temiz pamuk parçaları ve kulak temizleme çubuğuyla temizleyin. Bütün suyu çekin. Pamuk yapısı gereği temas ettiği her suyu içine çeker. Ulaşabildiğiniz her yerden pamuğu geçirin.

Bu aşamaya kadar ıslak telefona pek müdahale edemedik. Asıl yapmamız gereken ve sorunu çözecek olan kısım bundan sonra. En önemli malzememiz Slica Gel denilen ilginç bir madde. Günlük hayatta kullanıyoruz ama hiç dikkat etmiyoruz. Nemin en büyük düşmanı bu toz telefonuzu kurutacak maddedir. Satılan yerler vardır. Belki evinizde bile vardır. Bazı cisimler ve kıyafetleri nemden korumak için kullanılır. Slica Gel bulup telefonunuz bu tozun bulunduğu bir kaba koyuyorsunuz. İçindeki nem çok kısa sürede yok oluyor.
Slica Gel bulamadım ne yapacağım? Sorusuna cevabımız ise prinçtir. Bildiğiniz gibi tuzlukların içinde nemi önlemek için kullanılan en önemli icat prinçtir. Aynı yöntemle telefonun içindeki suyu ve buharı da yoketmek mümkün. Slica Gel ile aynı mantıkta çalışan bu yöntemi kullanmak için birde vakumlu poşete ihtiyacınız var. Vakumlu poşet havayı yok edeceğinden princin içindeki telefonun kurumasını hızlandıracaktır.

ıslak telefon kurtarma yontemi

Yukardaki iki kuruma yöntemi için 2 güne kadar bekleyin. İki gün telefon bahsettiğimiz iki madde içinde bahsettiğimiz koşullar altında kalsın. Şimdi telefonu deneme zamanı…

İkinci günün sonunda (şafak vakti doğuya bakın

Smile

şaka!) telefonu full şarj etmeniz gerekiyor. Elbette ilk tepki telefonu şarja taktığınız zaman ortaya çıkacak. Telefonun şarj olup olmadığına bakın. Şarj oluyorsa muhtemelen sorunsuz çalışacaktır. Şarj işlemi bitince telefonu açın ve kullanmaya başlayın. Bu yöntemler yüksek ihtimal cihazınızı kurtaracaktır. Kurtaramadıysanız tamirci yolu göründü demektir.
Islanan Telefonunuzu Prinçle Kurtarın


Özellikle yaz aylarında sıvı teması nedeniyle oluşan arızalara karşı cep telefonunun pirinç dolu tabak içinde bekletilmesi öneriliyor.

İnternet kullanımının akıllı telefonlar sayesinde artması ve yaşanan her anı fotoğraflayarak sosyal medyada paylaşma isteğiyle hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelen cep telefonları, yaz aylarında en çok sıvı temasından hasar görüyor.

Kullanıcı kaynaklı hatalara karşı cep telefonlarını güvence altına alan Cepkask firmasının bu yılın haziran, temmuz ve ağustos ayları hasar bildirim verilerine göre, bu dönemde sıvı teması hasar bildirimlerinde diğer aylara göre yüzde 80 oranında artış yaşandı.

Yaz aylarında en çok “Denizde/havuzda fotoğraf çekerken telefonum suya düştü”, “Şortumun cebinde telefonumu unuttum, denize girdim”, “Şezlongda güneşe maruz kaldı”, “Kurulanırken telefonuma su sıçradı”, “Dalga geldi, telefonum ıslandı” şeklinde kaza bildirimleri alınıyor.

Firmanın genel müdürü Tayfun Gülgeç, şort cebinde unutulan cep telefonlarının kullanıcıların bütçesini sarstığını belirtti. Cep telefonları denize ya da havuza düştüğünde ilk yapılması gerekenleri anlatan Gülgeç, şunları kaydetti:

“Önce telefonunuzu kapatın. Telefon suya düştükten sonra kapatılmadan geçen üç, beş saniyelik gecikme bile çok önemli. Bu yüzden en kısa sürede telefonun sudan çıkarılarak, kapatılması gerekir. Daha sonra telefonunuzu parçalara ayırın. Telefon içindeki SD kart, SIM kartı ve bataryayı çıkararak, kurumaya bırakın. Telefonun parçalara ayrılabilen tüm kısımlarının kuruması için havayla temas etmesini sağlayın ve üzerindeki sıvıyı vakumlayın. Telefonun kulaklık girişi, şarj ve kart yuvaları gibi deliklerindeki suyu ağzınızla da vakumlayabilirsiniz.”

Gülgeç, ısıyla çalışan aletlerin cep telefonunu kurutmada işe yaramayacağını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bu yüzden saç kurutma makinesini bir kenara bırakın ve cihazınızı pirinç dolu tabak içinde 48 saat bekletin. Telefonunuzu tabaktan çıkardıktan sonra eğer hala nemliyse bir bezle silin. Nemlenme telefonun içindeyse cihazı tekrar pirinç dolu tabağa koyup 24 saat daha bekleyin. Cihaz tamamen kurumuşsa, telefonu açın. Şansınız varsa, telefonunuz yeniden çalışacaktır.”

5 adımda suya düşen akıllı telefonu kurtarmak

Akıllı telefonlar hayatımızın en önemli parçaları haline geldi. Öyle ki eski cep telefonlarını kullanmayı bile hatırlamıyoruz artık. Peki ya gözümüzden bile sakındığımız o pahalı akıllı telefonumuzun üstüne su dökülürse, ya da suya düşerse? İşte 5 adımda suya düşen akıllı telefonu kurtarmanın yolu.

Çoğumuz elimizden en az bir kere telefonlarımızı düşürüyoruz, ya da üstüne bir şeyler dökebiliyoruz. Sakar olduğumuzdan değil, sanki meretin kaderinde var bu! Ama korkmaya gerek yok, şeker değil ya bu su değince erisin. Ya bozulursa? Doğru müdahaleyi yaparsak bozulmaz. Peki doğru yöntem nedir? İşte size suyla tebelleş olan telefonunuzu kurtarmanın adım adım yolu.

1. Vakit nakittir

Telefonunuz suya düştüğünde hemen çıkartıp, telefonu kapatmanız gerekir. “Suya düştü, dur bakayım çalışıyor mu?” demeyin. Hemen telefonunuzu kapatın. Misal üstüne su döküldü vs. yine hemen telefonu kapatmanız gerekir. Ne kadar hızlı davranırsanız telefonunuzu kurtarma şansınız o kadar artar.

2. Parçala Behçet!

Telefonu kapattıktan sonra da aval aval bakmayın. Yapmanız gereken şey telefonunuzun çıkartılabilir bütün parçalarını ayırmak. Gövde, batarya, kapak, SİM kart, hafıza kartı. Hepsini çıkartın. Suyun akıp gittiğinden ve içeride kalmadığından emin oldun. Gövde dışındaki tim parçaları havlu ile güzelce kurulayın gövdenin içindeki suyun akmasını sağlayın.

3. El süpürgesi var mıydı?

Evinizde bir el süpürgesi varsa hemen gövdeye doğru tutun ve içindeki tüm suyu çekin. Yalnız çok yüksek devirde çalıştırmayın, parça sökülür vs. sıkıntı olmasın.

4. Kurutun ama jöle sürmeyin!

Vakumlama işinin hemen ardından gövdeyi bir güzel saç kurutma makinesiyle kurutmaya bakın ve gövde içinde kalabilecek tüm parçaların kurutulduğundan emin olun. Yalnız çok yüksek ısıda bu işlemi yapmayın, kaş yaparken göz çıkartabilirsiniz.

5. Nohutsuz pilav

Evinizde pirinç varsa şanslısınız. Bir kabın içine pirinç doldurun ve ilk dört adımda kuruttuğunuz tüm parçaları ayrı ayrı pirincin içine gömün. Bırakın sekiz saat kalsın o şekilde. Merak etmeyin, telefonunuz geri kalan hayatına pilav olarak devam etmeyecek. Pirinç bu gibi durumlarda nemi, rutubeti emen bir özelliğe sahiptir. Misal tuzlukların da içine pirinç konur… Sekiz saat sonra çıkartın parçaları ve bir araya getirin. Telefonunuzu çalıştırın, sıkıntısız bir şekilde açılacak ve arıza yapmadan çalışacaktır. Ancak tüm bu işlemlere rağmen çalışmıyorsa üzülmeyin, elinizden geleni yapmış olmanın huzuruyla teknik servise gidebilirsiniz.

Bonus: Çay, kahve, meşrubat isteyen?

Anlattığımız bu yöntem sadece su dökülmelerine karşı bir eylem planı. Fakat çaydır, kahvedir, asitli meşrubatlardır aman diyelim bu tip şeylerle akıllı telefonunuzu muhatap etmeyin. İşin içine şeker ve asit girdiğinde bu yöntemler kifayetsiz kalacaktır, çünkü kimya bunu gerektirir… Telefonunun üstüne bol şekerli bir çay dökmüş kişinin çekeceği acı, asla bir bardak su dökeninki kadar hafif olmayacaktır…

Author: Raşit Tunca