Deri Mobilyalar Nasıl Temizlenir?

Deri Mobilyalar Nasıl Temizlenir?

Şık görüntüsünün yanında temizliği oldukça zahmetli görünen deri koltukları haberimizde derlediğimiz yöntemlerle kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Deri doktora dökülen sıvılar nasıl temizlenir? Deri koltuk süpürülür mü? İşte, deri koltuk temizliğinin tüm detayları…

Klasik görünümü zamansız şıklık sunan deri koltukların temizliğine farklı malzemeli koltuklardan çok daha fazla özen göstermek gerekir. Düzenli olarak temizlenmesi gereken deri koltukları silerken hassas davranmalı ve yumuşak ürünler tercih etmelisiniz. Bunun yanında ağartıcı etkisi olan deterjanların kullanımına da özem göstermek gerekiyor. Peki, deri koltuğa dökülen sıvılar nasıl temizlenir? İşte, deri koltuğun formunu bozmadan temizlemenin yöntemleri…

Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

* Temizlik sırasında çok fazla su kullanmayın ve iyice kurulamaya özen gösterin.

* Deri koltuk temizleme losyonlarını kullanabildiğiniz gibi doğal malzemelerle de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

* Ağartıcı özelliği olan çamaşır suyu, tuz ruhu, aseton, bulaşık çamaşır deterjanlarından mümkün olduğunca uzak durun.

* Temizleme sırasında sert fırça, bulaşık süngeri gibi sert malzemelerden üretilmiş ürünleri kullanmamalısınız.

* Elektrik süpürgesi ile süpürecekseniz düşük devirde yapmalısınız. Ancak bunun yerine renk vermeyecek tercihen beyaz mikrofiber bez kullanabilirsiniz.

* Deri koltuğu güneşle temas ettirmemeye özen gösterin. Güneş deri koltuğu ağartır ve rengi deforme olur.

* Temizleme işleminden sonra cilt bakım kremlerinden birini ya da biraz vazelini çok az miktarda sürebilirsiniz. Deri koltukların daha parlak görünmesini sağladığınız gibi çatlamalara da engel olmuş olursunuz.


Deri Koltuğun Lekesi Nasıl Çıkarılır?


Deri koltuğa sıvı dökülmesi içine işleyerek derinlemesine lekelenmesine neden olur. Fazla sıvıyı üzerine bir bezi bastırarak alın, sürterek silmeyin. Yemek, içecek ya da mürekkep dökülmesi halinde uygulanacak en önemli kuraldır. Sürterek silmek lekenin yerleşmesine ve derinin renginin değişmesine sebep olacaktır. Bu nedenle sıvıyı nemli bir bez yardımıyla alın. Deri koltuğun temizliğinde profesyonel ürünler de kullanabilirsiniz. Temizlik sonrasında deri kremi, vazelin ile yumuşatmayı unutmayın.

Deri Koltuk Temizleme Yöntemleri

Arap Sabunu ile Su Karışımı: Uygulama için küçük bir kovanın içine bir miktar su koyun ve üzerine Arap sabunu ekleyin. Sonrasında yumuşak bir bez ile deri koltukların yüzeyini temizleyin ve kuru bir bez ile kurulayın. Bu işlemleri bitirdikten sonra deri temizlik ürünleri de uygulamanız koltukların kullanım ömrünü uzatacak bir etken olacaktır.

Beyaz Kalıp Sabun ile: Beyaz kalıp sabunlar deri koltuk temizlemede sıkça kullanılan ürünler arasındadır. Mikrofiber bez ve beyaz sabunla koltuğunuzu sildikten sonra ıslak bir bezle tekrar üstünden geçerek durulayın. Sonrasında kuru bez ile kurulamayı ihmal etmeyin.

Su ile Sirke Karışımı: İlk önce koltuklarınızın üzerinde biriken tozları temiz bir bez yardımı ile silin. Daha sonra su ve beyaz sirkeyi karıştırın ve bu karışımın içine temiz bir bez batırarak koltukları silin. Bir diğer yöntem, bir çay bardağı beyaz sirkeyi 2 yemek kaşığı keten tohumu yağı ile karıştırın. Oluşan bu karışımı temiz bir bez ile dairesel hareketler yaparak koltuğun üzerine yayın. Daha sonra duru suyla temizleyin.

Badem Yağı ve Vazelin Karışımı: İki ürünü bir kabın içinde karıştırın ve sonrasında koltuklarınızın yüzeyine ovalar biçimde uygulayın. Bu işlem ile hem koltuklarınız temizlenecek hem de çok daha parlak bir görünüme kavuşacak.

Gliserinli Su ile: Deri koltuğu temizlemenin bir diğer yolu da gliserinli su kullanmaktır. Eczanelerden temin edebildiğiniz gliserini, bir miktar suyun içine boşaltın ve mikrofiber bezle deri koltuğunuzu temizleyin. Tekrar kuru bir bezle kurulayın.

Portakal, Muz ve Limon Kabuğu ile: Diğer başka bir yöntem ise portakal, muz veya limon kabukları ile deri koltukların temizlenmesidir. Kabukları deri koltuğunuzun üzerine iyice sürün ve parlamasını sağlayın. Kabukların oluşturacağı lekeleri temizlemek içinse temiz nemli bir bez kullanın.

Siyah Tükenmez Kalem ve Mürekkep Lekesi: Mürekkep ve tükenmez kalem lekesi alkole batırılmış pamuklu bir top ile dikkatli bir şekilde lekelenir. Bu işlemin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Leke çıktıktan sonra deri koltuğun yüzeyi nemli bir bez yardımı ile silinir. Ardından temiz kuru bir bezle kurulanır. Bu leke çıkarma işlem dikkatli yapılır ve deriye kesinlikle zarar verilmez.

Basit Yöntem :

Evinde deri mobilyaları olanlar bu işin ne kadar zor olduğunu bilir. Özellikle deriyi parlak tutmak hiç kolay değildir. Bu işi sadece 2 malzeme kullanarak yapabileceğinizi bugüne kadar öğrenmemiş olduğunuza çok şaşıracaksınız.

Tek ihtiyacınız olan şey;

– 1/4 su bardağı zeytinyağ,

– 1/2 su bardağı sirke

ve tabi ki bir sprey şişesi. Malzemeleri sprey şişesine koyup iyice çalkalayın. Mobilyalarınıza karışımdan sıkarak pamuklu bir bezle silerek ilk günkü gibi görünmelerini sağlayabilirsiniz. Hoş koku vermesi için sevdiğiniz aromada bir yağdan birkaç damla ekleyebilirsiniz karışımınıza.

Deri koltuklarınız çok kirlendiyse ve nasıl temizleyeceğinizi bilmiyorsanız size önereceğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz.

Deri koltuklar hem şık hem de zarif görünümleri sayesinde ev dekorasyonun da tercih edilen bir koltuk çeşididir. Ancak bu koltukları temizlemek ev kadınları için her zaman bir sorundur. Çamaşır suyu ya da ıslak mendil gibi alkollü temizleyiciler deriye zarar verirken elektrik süpürgesi ile süpürmekse derinin esnemesine ve bozulmasına neden olur. Bu sebeple çok dikkatli temizlenmesi gereken deri koltukların temizlenmesi diğer koltuklara göre zordur.

İşte deri koltukları temizlemenin püf noktaları…

1.Yöntem

İlk önce koltuklarınızın üzerinde biriken tozları temiz bir bez yardımı ile silin. Daha sonra su ve beyaz sirkeyi karıştırın ve bu karışımın içine temiz bir bez batırarak koltukları silin.

2.Yöntem

Bir çay bardağı beyaz sirkeyi 2 yemek kaşığı keten tohumu yağı ile karıştırın. Oluşan bu karışımı temiz bir bez ile dairesel hareketler yaparak koltuğun üzerine yayın. Daha sonra duru suyla temizleyin.

İşte koltuklarınız tertemiz oldu…

Author: Raşit Tunca