Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır

Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır?

Gelişen araba teknolojisinde artık piyasada otomatik arabalar, manuel vitesli arabalara göre daha çoğunluk oluşturmaktadır. Şehir içi trafikte kullanım kolaylığı en çok tercih edilme özelliklerindendir. İstanbul gibi kalabalık nüfuslu bir şehirde yaşıyorsanız otomatik araba inanılmaz rahatlık sağlamaktadır. Manuel vitesli arabadan otomatik vitesli arabaya geçiş yaptığınızda bu rahatlığı hissedeceksiniz.

Pedal Sistemi

Otomatik vitesli bir arabada yanlızca 2 pedal bulunmaktadır. Bu pedallar GAZ ve FREN pedalıdır. Vitesler otomatik olduğundan “Debriyaj” pedalı bulunmamaktadır. Sağ tarafta bulunan GAZ, sol tarafta bulunan FREN pedalıdır.

Vites Sistemi


Otomatik vitesli arabalarda vites sistemindeki harfler bütün otomatik arabalarda hemen hemen aynıdır. Vitesin üzerinde P – R – N – D harfleri bulunmaktadır. Aracınızın modeline göre S, L, 1, 2 gibi farklı harflerde olmaktadır.
Vitesler

P (Park): Arabanızı park halindeyken durduğunuzda almanız gereken vitestir.
R (Reverse): Geri vitestir. Arabayı tamamen durdurduktan sonra geri vitese almak için vitesi R konumuna getirin.
N (Neutral): Aracınızı boşa almak için kullanılan vitestir.
D (Drive): Arabayı sürmek için kullanılan vitestir.
S veya O (Speed, Overdrive): Spor ve hızlı kullanım modudur. Vites geçişlerinde devir daha yüksek olur. Aracın hız ve performansı artar.

Otomatik Araba Nasıl Kullanılır?

Otomatik vitesli arabayı tek ayakla kullanmak işin doğru olanıdır. Sol ayağınız boşta kenarda durması gerekmektedir. Gaz ve freni sağ ayağınızla kullanmanız gerekmektedir. Aracınız P park halinde ve ayağınız frendeyken arabayı çalıştırın, vites P ve N de değilken otomatik arabaların büyük çoğunluğu çalışmaz. Bazı araçların çalışması için vites konumu P deyken frene basılı tutarak kontağı çevirmeniz gerekebilir. Aracı çalıştırdıktan sonra el frenini çekik durumdaysa el frenini indirin. Vitesi D ‘ye getirdiğinizde araba gitmeye başlayacaktır. Vitesi D konumuna almak ayağınızla frene basmalı ve vitesin üstündeki düğmeye basarak vitesi aşağı doğru ittirerek D konumuna alın. Ayağınızı frenden çektiğinizde arabanız çok düşük hızda gitmeye başlayacaktır. Gaza basarak arabanız arabaya hız vererek sürüşün keyfini çıkarın.

Author: Raşit Tunca