Hedwig Kohn Kimdir? Biyografisi

Hedwig Kohn Kimdir? Biyografisi

Hedwig Kohn (5 Nisan 1887’de Wroclaw’da doğdu, † 26 Kasım 1964, Durham, Kuzey Carolina, ABD de öldü) bir Alman fizikçiydi. Lise Meitner ve Hertha Sponer’in yanında, İkinci Dünya Savaşı’ndan önce Almanya’da fizikte bir habilite elde eden sadece üç kadından biriydi. Meitner ve Sponer gibi, Ulusal Sosyalizm zamanında da Almanya’dan kaçmak zorunda kaldı. Amerika’ya fizik profesörü olduğu yerlere taşındı.

hayat

Hedwig Kohn, zengin bir Alman-Yahudi aileden geldi. Wroclaw’da tekstil tüccarı olan Helene Hancke ve Georg Kohn’un kızıydı.

1906’da Wroclaw Üniversitesi’nde, önce misafir denetçi olarak çalışmaya başladı, çünkü şu anda kadınlar için resmi bir matriksasyon henüz mümkün değildi. Doktora derecesini 1913 yılında “Alevli metal buharlarının salınımının doğası üzerine” tezi ile kazandı. 1914’te Wroclaw Üniversitesi Fiziksel Enstitüsünde asistan oldu ve burada Birinci Dünya Savaşı’nın başlarında erkek meslektaşlarının çoğu orduya çağrıldığı zaman kapsamlı görevlerde bulundu. Otto Lummer ile birlikte “Müller-Pouillets Fizik Ders Kitabı” nın yeni bir baskısı üzerinde çalıştı. Bu projeye yaptığı kapsamlı katkılar, 1930’da bir habilitasyon olarak kabul edildi. Bir süre sonra öğretim görevlisi oldu.

1933 yılında Mesleki Kamu Hizmetlerinin Restorasyonu Hakkında Kanun çıkarıldı; Üniversitedeki tüm Yahudi bilim adamları görevden alındı. Fiziksel Enstitü müdürü Clemens Schaefer, 22 Haziran 1933’te üniversite yönetimine bir mektup göndererek, Hedwig Kohn’un görevden alınmasını engelledi, ancak başarısız oldu. 7 Eylül 1933’te öğretim izninden mahrum edildi. Kohn, Arosa’daki Hafif İklim Gözlemevinde ve bir endüstri danışmanı olarak çalıştığı İsviçre’ye göç etti. 1938’de, Kuzey Carolina Üniversitesi Kadın Koleji, Sweetbriar Koleji, Virginia ve Wellesley Koleji, Amerika Birleşik Devletleri’ne girmesine izin veren bir yıllık eğitim ödevleri aldı. 1945’te Wellesley College’da yardımcı doçent, üç yıl sonra da tam profesör oldu. 1952’de Durham’da (Kuzey Carolina) Duke Üniversitesi’ne gitti. O sırada Hertha Sponer da çalıştı. Hedwig Kohn 65 yaşında emekli olduğunda Sponer, 12 yıl boyunca araştırma ve ders vermeye devam ettiği Duke Üniversitesi’ndeki bir araştırma projesi üzerinde çalışmasını sağladı.

Uzmanlığı optik idi,

ayrıca pirometri ve spektrometri yöntemleri ve ışık kaynaklarının geliştirilmesi üzerinde çalıştı.

132. doğum günü vesilesiyle, Google Hedwig Kohn bir doodle adadı.

Hedwig Kohn 5 Nisan 1887’de Wroclaw’da doğdu. Yahudi bir aileden geliyor. 1906’da Wroclaw Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başlamıştır, ancak o zamanlar resmi kayıt yaptırmalarına izin verilmediğinden yalnızca konuk denetçi olarak çalışmaktadır.
Fizikte yerleşme

Kohn, Alman üniversiteleri için fizik öğretmeni olarak eğitildi. Onun habilitasyon, “Müller-Pouillet’in Lehrbuch der Physik” inin yeni bir baskısında Otto Lummer ile işbirliği yaptıktan sonra 1930’da tanındı ve sayısız araştırma sonucu verdi. Bu yüzden II. Dünya Savaşı öncesi fizik sınavını geçen üç kadından biriydi. Ancak, 1933’te Yahudi bir kadın olarak görev yapmaktan mahrum kaldı. 1940 yılına kadar endüstriyel fizik alanında araştırma yaptı.

1940’ta ABD’ye kaçtı ve yine orada ders verdi. 1952 yılına kadar Kuzey Carolina Üniversitesi Kadın Koleji’nde ve Massachusetts’teki Wellesley Koleji’nde çalıştı.

Hedwig Kohn’un hobisi radyometriydi

1952’de Hedwig Kohn, Kuzey Carolina’daki Durham Üniversitesi’nde Hertha Sporrer ile çalıştı. 65 yaşında, Kohn emekli oldu. Ancak Sporrer, 12 yılını üniversitede araştırma ve öğretim yaparak geçirdiği Duke Üniversitesi’ndeki bir araştırma projesi üzerinde çalışmasını sağlamıştır.

Kohn’un uzmanlığı öncelikle radyometride yatıyordu. Bu bilim elektromanyetik radyasyonun ölçülmesi ve bunun fizik, astronomi ve jeofizik alanındaki uygulamaları ile ilgilidir. Hedwig Kohn 20’den fazla yayın ve çok sayıda ders kitabı sayfası yayınladı.

Hedwig Kohn Fotoğrafları

Author: Raşit Tunca