Siber Saldırı Nedir? Siber Saldırı Nasıl Yapılır? Önlemleri Nelerdir?

Siber Saldırı Nedir? Siber Saldırı Nasıl Yapılır? Önlemleri Nelerdir?

Siber Saldırı Nedir – Siber Saldırı Ne Demek


Bilgisayar ve internet alanında uzmanlaşmış siyah şapkalı hacker diye tabir edilen hack veya hacker gruplarının banka, polis, jandarma, devlet, şahıs, firma vb. sitelere veya bilgisayarlara zarar vermek amacı ile yaptıkları saldırıya Siber Saldırı denir, bu saldırılar neticesinde bilgisayara yada sitelere solucanlar, trojenler sokarak yada açıklar aranıp bulunarak bilgiler ele geçirilebilir veya var olan bilgiler yok edilebilir, bazen ülkeleler/şahıslar vb. birbirleri ile Siber Savaş içine girebilir, kısacası siber saldırılar güce göre değişir sadece bilgi silmek yada bilgi ele geçirmekle kalmayıp bazen can alan/yakan siber saldırıar yapılabilir, ülkeleler/şahıslar vb. arası açılan bir siber savaşta örneğin bir arabayı yollan çıkarma, telefon dinleme/patlatma gibi büyük hasarlarda ortaya çıkabilir, ortaya çıkması istenilen hasarın meydana gelmesi saldırıyı yapan kişi/kişilerin uzmanlığına bağlıdır.

Siber Saldırı Nedir? Siber Saldırı Nasıl Yapılır? Elektrik kesintisinin siber saldırı sonucu olabileceği ortaya çıkınca herkesin gözü Siber Saldırı nedir sorusuna yöneldi. Peki, Siber saldırı nedir ve siber saldırı nasıl yapılır? Henüz tam anlamı ile bir bağlantısının olup olmadığı hakkında bilgi verilmemesine karşın arka kulislerde elektrik kesintisinin nedeni Siber saldırı mı konuşmaları yapılmaya başlandı. Siber Saldırı Nedir? Siber Saldırı Nasıl Yapılır? 2 0 Elektrik kesintisinin siber saldırı sonucu olabileceği ortaya çıkınca herkesin gözü Siber Saldırı nedir sorusuna yöneldi. Peki, Siber saldırı nedir ve siber saldırı nasıl yapılır? Henüz tam anlamı ile bir bağlantısının olup olmadığı hakkında bilgi verilmemesine karşın arka kulislerde elektrik kesintisinin nedeni Siber saldırı mı konuşmaları yapılmaya başlandı. Peki, siber saldırı nedir ve sibel saldırı nasıl önlenir beraber inceleyelim


Günümüzde yaygınlaşan internet kullanımıyla birlikte siber saldırı, bir diğer deyişle sanal saldırı olayları da artmaktadır. Cep telefonu, sosyal medya ve iletişim ortamları, web siteleri, online oyunlar, elektronik posta aracılığıyla bir kişi veya bir grup tarafından başka bir bireyi karalayıcı, küçük düşürücü yayın ve duyurular yapılarak kişilik haklarına saldırılması siber(sanal)saldırıdır. Siber saldırı normal hayattaki zorbalığın sanal ortama taşınmış halidir. Bilinçli bir şekilde uygulanan bu saldırıda kişi; taciz, tehdit ve şantaj gibi durumlarla karşı karşıyadır. Siber saldırı iki şekilde olur. İlkinde kişilerin şifreleri ele geçirilir, web sitelerine yönelik saldırılar düzenlenir, virüs taşıyan mesajlar ve spam mesajlar yollanarak elektronik saldırı uygulanır.İ kincisi daha tehlikeli bir saldırıdır. Burada tamamen kişiyi aşağılamak, küçük düşürmek, onu zor durumda bırakmak için psikolojik bir saldırı uygulanır. siber saldırı nasıl yapılır? Bu bölümde bir cracker’in planli bir saldiriyi nasil yaptigini adim adim inceleyecegiz. Burada anlatilan islemler bir saldirganin uzaktan bir sisteme nasil saldirdigini anlatmaktadir. Cracker’larin sisteme saldirilari nasil yaptigini bilirsek bu sekilde kendi sistemlerimizde gerekli tedbirleri daha bilincli olarak alarak sistemimizi daha iyi koruyabiliriz diye düsünüyorum. Bu nedenle konunun bundan sonraki kismina planli olarak yapilan bir saldirinin asamalarini göstermek istiyorum. Genelde pratik olarak yapilan saldirilarda (daha cok aceleci olan script kiddie’ler tarafindan yapilan saldirilardir bunlar) burada anlatilan asamalarin cogu atlanabilmektedir. Öncelikle saldiri yaplacak hedef sistemde herhangi bir firewall olmadigini var sayiyoruz. (Tabi artik günümüzde firewall network icin vazgecilmez bir arac haline gelmistir ve gün gectikce Internet’e bir sekilde firewall kullanmadan baglanan bir sistem bulmak imkansizlasmaktadir.) Burada anlatilacak olan teknikler cracking icin genel bir yöntemdir. Yani her türlü sisteme saldirmak icin kullanilabilir ancak biz UNIX sistemi acisindan saldirilari inceleyecegiz. Simdi ilk asamadan baslayarak bir yetenekli ve kararli bir cracker’in bir sisteme nasil saldiracagini inceleyelim: 1. Bilgi Toplama Cracker’in yapacagi ilk is, saldiri yapilacak hedef sistemin kendisiyle dogrudan bir iletisime gerek duymaz! Yani cracker ilk olarak karsidaki sistemin network tipini ve hedef makineler hakkinda bilgi edindikten sonra, hedef sistemde urastigi kisiyi tanimak icin onunla ilgili bilgi toplamaya calisacaktir. Söz konusu kisi tabiki sistemin yöneticiligini yapan root erisimine sahip yöneticidir. Cracker sistem hakkinda bilgi toplamak icin asagidaki teknikleri kullanacaktir: a-) Agda bulunan tüm sistemlerle ilgili bilgi toplamak icin host sorgusu calistiracaktir. host komutu domain adi sunucularini (DNS servers) sorgulayarak ag hakkindaki bulunabilecek tüm bilgileri toplar.

Siber saldırı Türkiye (2015) – Nedir, nasıl yapılır, ne zaman bitecek, alınacak önemler!

Siber saldırı Türkiye’de son günlerde en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Siber Saldırı nedir, (Siber savaş) bir devletin, başka bir devletin bilgisayar sistemlerine ya da ağlarına hasar vermek ya da kesinti yaratmak üzere gerçekleştirilen sızma faaliyetler anlamına gelmektedir. Türkiye’ye 14 Aralık 2015’ten bu yana siber saldırılar altında. Siber saldırı nasıl yapılır? Saldırıların tek merkezden gelmediğine dikkat çeken uzmanlar, kaynaklara yönelik analiz yaptıklarını ifade ediyorlar. Siber mücadele ekipleri bir saldırı haritası çıkarmak için çalışıyor. Saldırıların bazı şekillerinde bazı sitelere 50 kata varan giriş yapılmaya çalışıldı. Ancak saldırılar kritik bir hasara yol açmadı. Özellikle bankacılık alanında hiçbir maddi kayıp oluşmadığı alınan bilgiler arasında. Saldırıların etkilediği şeyin, sadece hizmet verememe nedeniyle oluşan kayıplar var. Siber Saldırılar Türkiye, Noel tatilinde yoğunlaştığı alınan bilgiler arasında. Siber saldırılarda Noel tatiline çıkanların bilgisayarlarının zombi olarak kullanıldığı öğrenildi. Siber mücadelenin özel ekiplerle 24 saat devam edeceği açıklama yapıldı.

SİBER SALDIRI NE DEMEK

Siber saldırı anlamı, Siber savaş, bir devletin, başka bir devletin bilgisayar sistemlerine veya ağlarına hasar vermek ya da kesinti yaratmak üzere gerçekleştirilen sızma faaliyetleridir.

SİBER SAVAŞTA OLABİLECEKLER

Hava kontrol sisteminin kaybedilmesi sonucu uçaklar havada çarpışabilir. Uydu sistemlerinin ele geçirilmesi uyduların düşmesine ya da yörüngeden çıkmasına sebep olur.

Nükleer tesislerde, petrol ve doğalgaz hatlarında sorun çıkabilir.

Elektronik bankacılık durursa bankalardan ve ATM’lerden para çekilemez.

Elektrik dağıtım şebekesine yapılan olası bir saldırı durumunda elektrikle çalışan hiçbir alet kullanılamaz.

Metro, tren hatları ve trafik ışıklarının arızalanması büyük kazalara yol açabilir.

TÜRKİYE’YE SİBER SALDIRIYI KİM YAPTI?

Türkiye’nin 14 Aralık’tan bu yana mücadele ettiği siber saldırılar Noel tatilinde yoğunlaştı. Noel tatiline çıkanların bilgisayarları zombi olarak kullanıldı. Siber mücadele özel ekiplerle 24 saat devam edecek

SİBER SALDIRI HARİTASI ÇIKARILACAK

Saldırıların tek merkezden gelmediğine dikkat çeken uzmanlar, kaynaklara yönelik analiz yaptıklarını ifade etti. Siber mücadele ekibi bir saldırı haritası çıkarmak için çalışıyor.

Saldırılarda kimi sitelerde 50 kata varan giriş yapılmaya çalışıldı. Ancak saldırılar kritik bir hasara yol açmadı. Özellikle bankacılık alanında hiçbir maddi kayıp oluşmadı. Sadece hizmet verememe nedeniyle oluşan kayıplar var. Siber saldırılara karşı yapılan çalışmaların hafta sonu da süreceğini belirten uzmanlara göre, 7/24 verilen mücadele, nöbetlerle devam edecek. Saldırılar yurtdışından yapıldığı için sitelerin yurtdışı bağlantıları kapatıldı, sadece yurtiçinden hizmete açıldı. ‘Yansıtma’ yöntemiyle de saldırılar oldu. Bir siteye yönlendirilen saldırılar, bu siteden yapılan yansımayla başka bir yeri yok etmeye çalışıyor.

SİBER SALDIRLAR İÇİN ALINACAK ÖNLEMLERİ

Operatör Gezdirilerek Saldırıdan Kaçınıldı

Kamu tarafında siber mücadeleyi yürüten ekibin verdiği bilgiye göre mücadelede operatörler çok önemli görev üstlendi. Çünkü saldırı, bunların altyapıları üzerinden gerçekleşti. Saldırılarla mücadele edilirken, operatör gezdirilerek saldırıdan kaçınıldı. Diyelim ki bir bankaya yönelik olarak bir operatör üzerinden saldırı varsa, başka bir operatör üzerinden hizmet vermeye geçildi. Mücadelede sektörel siber olaylarla mücadele ekipleri (SOME) görev yaptı. Her sektörel SOME, kendi sektöründe mücadele yürüttü. Örneğin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bünyesindeki SOME’ler bankacılık alanında mücadeleye destek oldu.

TÜRKİYE’YE SİBER SALDIRIYI RUSLAR KOORDİNE ETTİ!

Türkiye’de 8 bankayı etkileyen siber saldırıların arkasında Rusya’nın olduğu ileri sürüldü. Telekomünikasyon şirketlerine, özel bankalara ve savunma sanayiine “siber istihbarat” hizmeti veren ‘TerraMedusa’ şirketinin sahibi Türk hacker Tamer Şahin, son dönemde gündeme gelen siber saldırıları Rusların yaptığını tespit ettiklerini söyledi. 200 sunucularının internetteki zararlı aktiviteleri belirlediğini ifade eden Şahin saldırının dağınık şekilde yapıldığını kaydetti. Saldırıları, Rusya’nın koordine ettiğini tespit ettiklerini anlatan Şahin, “Saldırılar Rusların koordinesinde Anonymous kullanılarak yapılıyor. Ruslar ülkelerine zarar gelmemesi için Anonymous’u kullanıyor” dedi. Bilgi Güvenliği Akademisi Başkanı Huzeyfe Önal, bu kadar büyük ve koordine saldırıyı Redhack’in yapma ihtimalinin düşük, Ruslar tarafından yapılma ihtimalinin yüksek olduğunu savundu. Önal, “Saldırıların arkasında Rusların olduğunu düşünüyorum. Saldırıların 1.5 ay daha sürebileceği söyleniyor. Amaç Türkiye’nin internet altyapısını çökertmek, işlemez hale getirmek” diye konuştu.

SİBER SALDIRILAR NE ZAMAN BİTECEK

Siber saldırıların ne zaman biteceği konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor. Birçok banka ve resmi kurumlara yönelik yapılan siber saldırılar devam ederken, uzmanlar vatandaşların bu konuda dikkatli olması konusunda uyarılarda bulunuldu. Yaklaşık 1 ay kadar daha devam edebileceği öngörülen siber saldırıların özellikle bankalarda çok parası olan vatandaşları tedirgin ettiği öğrenildi.


Kaynaklar :

Son Dakika Haber

Ajans Haber

Etiketler : Siber Saldırı Nedir? ,Siber Saldırı ,Nasıl Yapılır?, Önlemleri Nelerdir?,

Author: Raşit Tunca